Szczepienia przeciw grypie są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy.

Komisja Europejska apeluje, by w tym sezonie priorytetowo potraktować szczepienia przeciw grypie!

 

Eksperci nie pozostawiają złudzeń – na przełomie września i października sezon grypowy zbiegnie się z drugą falą pandemii COVID-19. Aby zminimalizować negatywne skutki, spowodowane przeciążeniem systemu ochrony zdrowia, Komisja Europejska wystosowała szczegółowe wskazówki dotyczące przygotowań do nadchodzącej fali zachorowań na COVID-19 i grypę. Ważnym ich elementem są szczepienia przeciw grypie.

 

Komisja Europejska świadoma zagrożenia, jakie czeka nas jesienią bieżącego roku, zaapelowała do państw Unii Europejskiej o skrupulatne przygotowanie się do sezonu szczepień ochronnych przeciw grypie. Głównym celem wystosowanego komunikatu jest zapobiegnięcie przeciążeniu systemów opieki zdrowotnej poprzez kumulację fali zachorowań na te dwie bardzo niebezpieczne choroby.

 

„Po ogłoszeniu stanu epidemii w Polsce, obawiano się, że wizyty związane z realizacją szczepień ochronnych mogą być przyczynkiem do potencjalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2 i zagrożeniem dla szczepionych, dlatego zostały one zawieszone. Jednak wiele międzynarodowych organizacji zwróciło uwagę, iż nie ma przeciwwskazań do wykonywania szczepień w czasie epidemii – trzeba tylko zachować szczególne bezpieczeństwo. Samo szczepienie nie stwarza zagrożenia, tylko pacjenci, którzy gromadzą się w przychodniach. Dlatego jeszcze przed sezonem szczepień ochronnych przeciw grypie muszą zostać ustalone i spełnione wszelkie środki ostrożności. Placówki medyczne czekają na takie wytyczne od Ministerstwa Zdrowia” – tłumaczy prof. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Szczepienia
Dzięki szczepieniu społeczeństwo może łagodniej przechodzić grypę i inne infekcje wirusowe

Na podstawie wniosków wyciągniętych po kilku miesiącach walki z wirusem SARS-CoV-2, organy państwowe i międzynarodowe wypracowują spójne rekomendacje i rozwiązania mające na celu ochronę przed zagrożeniem epidemiologicznym. Komunikaty te, instruują jak przygotować się do drugiej fali epidemii. Podkreślają też istotę izolowania ognisk wirusa, zwiększenie liczby wykonywanych testów i wsparcie osób z grup największego ryzyka. To tylko niektóre z propozycji działań Komisji Europejskiej. Bardzo ważna jest skoordynowana współpraca wszystkich państw członkowskich UE. Eksperci obawiają się także znacznego obciążenia dla systemów opieki zdrowotnej, dlatego rekomendują działania mające na celu złagodzenia negatywnych skutków sezonu grypowego. Podkreśla się także istotę rozpowszechniania wiedzy i świadomości o grypie w miejscach pracy.

 

„Szczepienia przeciw grypie są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy. Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 jesienią i zimą, kiedy może nas czekać druga fala epidemii. Natomiast zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem. Szczepienia przeciw grypie warto wykonywać przed każdym sezonem grypowym, jednak w tym roku jest to wyjątkowo istotne. Niektóre przypadki grypy i COVID-19 wymagają hospitalizacji, jednak nie można dopuścić do ponownego przeciążenia służby zdrowia. Dzięki zwiększeniu poziomu wyszczepialności przeciw grypie, który w Polsce jest wciąż na zbyt niskim poziomie, społeczeństwo będzie łagodniej przechodzić grypę i inne infekcje wirusowe, a dodatkowo zróżnicujemy zachorowanie na grypę i COVID-19” mówi Minister Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

                                  

Szczepienia przeciw grypie
Wciąż musimy się chronić, nie tylko przed Covid-19, ale też grypą

Aby wzmocnić odporność zbiorowiskową należy zwiększyć poziom wyszczepialności społeczeństwa. Eksperci apelują, że w tym roku, niezależnie od przynależności do grup zwiększonego ryzyka, wszyscy powinni zaszczepić się przeciw grypie. Dzięki temu zabiegowi, przebieg choroby jest łagodniejszy, a ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań jest znacznie mniejsze https://diabetyk.pl/zdrowie/ach-ta-grypa/. Szczepienia są najskuteczniejszą metodą ochrony przed zakażeniami. Dodatkowo, szczepienie przeciw grypie ułatwi zróżnicowanie zarażenia SARS-CoV-2.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Fundacja Nadzieja dla Zdrowia. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. W działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaangażowali się również eksperci medyczni, liderzy opinii, ludzie nauki, kultury oraz biznesu. Więcej informacji na stronie http://www.opzg.pl
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NAJNOWSZE

Skip to content