Walentynki na dobre zagościły w naszej tradycji i trudno sobie wyobrazić, aby w lutym nie było wokół nas elementów nawiązujących do tego święta. Jego czarowi ulegają nie tylko zakochani, ale i osoby samotne, przepełnione nadzieją, że znajdą swoją drugą połówkę. Handel nie traci głowy i przygotowuje szeroką ofertę najróżniejszych sercowych gadżetów. Również pisma codzienne i kolorowe w wydaniach lutowych poświęcają dużo uwagi uczuciom. My opowiemy naszym Czytelnikom o tym, jakie jest stanowisko medycyny w kwestii miłości i cukrzycy.
Wszelkie formy miłości platonicznej w zasadzie nie wymagają wyjątkowo dobrej formy zdrowotnej, ale ogólnie wiadomo, że osoba zdrowa ma większą motywację do interesowania się otaczającym światem niż chora, która w oczywisty sposób jest skupiona na swoich dolegliwościach.
Wzrok
Gdy nasze zdrowie jest w dobrej formie, chętniej zawieszamy spojrzenie na powabnej blondynce czy interesującym brunecie. Aby dostrzec urodę potencjalnego obiektu naszych westchnień, warto rzecz jasna mieć dobry wzrok, a o ten musimy w cukrzycy dbać ze szczególną starannością. Poza stałym kontaktem ze swoim lekarzem prowadzącym cukrzycę, konieczne są okresowe kontrole u okulisty.
Szczegółowe informacje o standardach postępowania z pacjentem chorym na cukrzycę, niezbędnych badaniach kontrolnych (obejmują one także kontrolę okulistyczną), publikowane są co roku w styczniu przez American Diabetes Association w dodatku specjalnym do fachowego pisma dla lekarzy „Diabetes Care”.
Zgodnie z wytycznymi w zakresie kontroli okulistycznej wszystkie osoby dorosłe oraz dzieci od 10. roku życia powinny mieć raz w roku wykonywane pełne badanie obejmujące ocenę dna oczu przy rozszerzonych źrenicach. Badanie bez rozszerzenia źrenic nie daje bowiem dostatecznie dokładnego wglądu w dno oka.
Wybierając się na takie badanie okulistyczne, należy zostawić samochód w garażu, bo po zakropleniu specyfiku rozszerzającego źrenice zdolność kierowania pojazdem może być ograniczona. Wprawdzie obecnie dostępne są krótko działające krople rozszerzające źrenice, ale zawsze trzeba brać pod uwagę indywidualną reakcję organizmu, która może być nietypowa. Badanie dna oka powinno być regularnie, co roku powtarzane i jeżeli w ciągu 3 lat obserwacji nie dochodzi do zmian, kolejne kontrolne badania mogą się odbywać co 2–3 lata.
Kobiety z cukrzycą planujące ciążę powinny koniecznie przebadać dna oczu przy rozszerzonych źrenicach. Osoby, u których występuje nasilona retinopatia cukrzycowa, czyli nasilone zmiany w dnie oka, powinny częściej poddawać się badaniom – o częstości kontroli decyduje lekarz okulista.
Seks
Gdy już wypatrzymy obiekt westchnień i przetrwamy okres platonicznego zauroczenia, naturalną koleją rzeczy będzie pragnienie fizycznego dopełnienia związku. Takie zadania wymagają dobrego zdrowia i niemałej sprawności. Kompleksowa ocena stanu zdrowia chorego z cukrzycą obejmuje nie tylko tak oczywiste parametry jak poziom glukozy czy ciśnienie krwi, ale także ocenę funkcji seksualnych. Jest to ważne, bo problemy ze sprawnością seksualną są jednym z wcześniejszych sygnałów świadczących o tym, że w mikrokrążeniu diabetyka zaczynają się zmiany chorobowe. Są to zwykle zmiany trudne do uchwycenia w badaniach dodatkowych, a właśnie objawiają się zaburzeniami czynnościowymi.
Rozmowa o seksie bywa trudna zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy, nie jest to bowiem tematyka często poruszana w programach szkoleniowych i najczęściej jedynym nauczycielem jest „uniwersytet życia”. Mimo to, niezależnie od barier psychologicznych i innych trudności, trzeba mieć w pamięci potrzebę stałego kontrolowania stanu sprawności seksualnej.
Warto też wiedzieć, że im lepsza jest kontrola cukrzycy, a także współistniejących czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie czy zaburzenia lipidowe, tym lepsza jest sprawność seksualna. I przeciwnie – im bardziej zaniedbane leczenie cukrzycy i schorzeń współistniejących, tym mniejsze szanse na zadowalającą aktywność seksualną. Dlatego wczesne i staranne leczenie jest ważne również w aspekcie udanego życia seksualnego.
Fatalny wpływ na kondycję seksualną wywiera palenie papierosów i z tego względu żaden rozsądny diabetyk nie powinien palić.
Potomstwo
Owocem miłości są dzieci, które zawsze powinny pojawiać się na świecie jako istoty oczekiwane. Ponieważ prowadzenie ciąży u kobiety z cukrzycą wymaga zupełnie innego trybu nadzoru, konieczna jest świadomość koncepcyjna pacjentek w wieku rozrodczym. Wytyczne American Diabetes Association 2011 podkreślają, że wszystkie kobiety z cukrzycą w wieku rozrodczym powinny być poinformowane o tym, iż przeciwwskazane jest w ich wypadku zażywanie leków z grupy statyn, ACE inhibitorów (stosowane w leczeniu nadciśnienia, ich nazwa zwykle ma końcówkę „-pril”, na przykład enalapril, captopril), sartanów (także stosowane w leczeniu nadciśnienia, ich nazwa kończy się na „-sartan”, na przykład irbesartan, walsartan) oraz wielu innych leków, których każdorazowe użycie wymaga zgody lekarza – nawet gdy są to leki dostępne bez recepty.