1. Home
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Zdrowie
  6. »
  7. Wstydliwy problem

Wstydliwy problem

Nietrzymanie moczu (NTM), zgodnie z definicją podaną przez specjalistów zajmujących się tą dolegliwością, jest to niechciana i niekontrolowana utrata moczu, w następstwie której u osoby cierpiącej z tego powodu powstają problemy natury higienicznej i społecznej.

U części osób NTM pojawia się podczas czynności lub wysiłku fizycznego związanego z napinaniem mięśni brzucha – może to być kaszel, kichanie, skakanie, taniec, ćwiczenia fizyczne.
Nietrzymanie moczu dotyka wiele milionów ludzi na całym świecie, zwłaszcza kobiet. Ocenia się, że z dolegliwością tą boryka się od 10 do 35% osób dorosłych mieszkających we własnych domach oraz od 50 do 60% pensjonariuszy domów opieki społecznej. W Stanach Zjednoczonych na NTM cierpi około 13 mln osób. W Polsce liczbę kobiet dotkniętych NTM oszacowano na trzy miliony.
Czas, w którym pojawia się NTM, może być bardzo różny, u wielu kobiet jest nim okres po przebytej ciąży i porodzie oraz menopauza. Dlatego zagadnienie to jest najczęściej omawiane w gabinetach ginekologicznych, ale zajmują się nim także urolodzy.

BARIERY TRUDNE DO POKONANIA
Ocenia się, że zaledwie 5% osób cierpiących na nietrzymanie moczu z populacji ogólnej oraz tylko 2% osób przebywających w domach opieki społecznej otrzymuje należytą pomoc medyczną (a trzeba wiedzieć, że NTM daje się leczyć!). Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne – jedną z częściej występujących jest trudność z rozpoczęciem rozmowy na ten temat. Badania wykazują, że dopiero po kilku minutach rozmowy w gabinecie lekarskim o różnych dolegliwościach kobieta decyduje się (jeśli w ogóle!) wspomnieć o kłopocie z nietrzymaniem moczu.

Jeżeli rozmowa w gabinecie trwa zbyt krótko, nie ma właściwej atmosfery, panuje pośpiech, temat NTM może się nie pojawić. Pomocne w pokonywaniu takich przeszkód są aktywne pytania ze strony lekarza, nakierowujące na temat NTM osobę potencjalnie zagrożoną wystąpieniem dolegliwości.

Osoby cierpiące na nią, a niedecydujące się na poruszenie swojego problemu w gabinecie lekarza, próbują rozwiązać go na własną rękę. Najczęściej sięgają po różnego rodzaju domowe sposoby, takie jak nasiadówki, okłady z wyciągów ziołowych czy picie herbatek leczniczych. Jednak takie podejście w wypadku NTM nic nie daje, a przede wszystkim opóźnia wdrożenie profesjonalnego postępowania. A czas się liczy, bo NTM jest objawem, który powoduje negatywne skutki emocjonalne oraz pogorszenie jakości życia, może wywoływać izolację społeczną, obniżenie aktywności seksualnej lub zaniechanie jej w ogóle oraz wiele innych skutków w sferze psychospołecznej.

PRZYKRE CODZIENNE KONSEKWENCJE
Do najbardziej przykrych codziennych konsekwencji NTM, zdaniem Polek biorących udział w badaniu ankietowym OBOP przeprowadzonym w lutym 2010 r., należą: nieprzyjemny zapach (44% ankietowanych), popuszczanie moczu (43%) oraz poczucie braku kontroli nad własnym ciałem (31%). W związku z charakterem dolegliwości wiele kobiet dotkniętych NTM zmienia swój tryb życia. Za najbardziej uciążliwy aspekt owej zmiany ankietowane kobiety uważają konieczność poszukiwania publicznej toalety (24% badanych) oraz uczucie wilgoci (22%). Stosunkowo mniej respondentek jako uciążliwy aspekt spostrzega obawę przed reakcją otoczenia (15%) czy ograniczenie ilości spożywanych płynów (9%).

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content