1. Home
  2. »
  3. Zagadki urody
  4. »
  5. Styl życia
  6. »
  7. Wyglądać lepiej: pragmatyzm czy luksus?

Wyglądać lepiej: pragmatyzm czy luksus?

Medycyna estetyczna jest stosunkowo nową dziedziną medycyny, ale nadzwyczaj prężnie się rozwijającą. Początkowo traktowana jako wyjątkowy luksus i objaw snobizmu, obecnie coraz bardziej dostępna i popularna metoda poprawy wyglądu, a co za tym idzie i samopoczucia.

Nie jest już wstydem przyznanie się, że coś poddaliśmy korekcie czy naprawiliśmy błąd natury. Nie tylko celebryci odwiedzają gabinety medycyny estetycznej, ale zwykle kobiety, które zrozumiały, że są tego warte. Nierzadko odwiedzają je także mężczyźni i młodzi chłopcy, którzy próbują zapobiec powstawaniu np. blizn potrądzikowych czy przebarwień. I jak zwykle to bywa, profilaktyka daje lepsze efekty niż leczenie starych zmian.

KRAJOBRAZ POTRĄDZIKOWY – BLIZNY

Najczęstszym problemem, z jakim spotykamy się w gabinecie dermatologicznym, są niewątpliwie powikłania potrądzikowe pod postacią przebarwień pozapalnych, wydrapań i blizn zanikowych. Do częstych problemów zaliczamy też przebarwienia hormonalne tzw. melasme. Do walki z tymi problemami stworzono laser frakcyjny, który powoduje w skórze objętej leczeniem, powstanie tysięcy malutkich lecz głębokich otworków w kształcie stożka noszących nazwę sfer mikrotermalnych. W otworki te jest kierowane światło lasera erbowego. Światło lasera Fraxel® pobudza głębsze warstwy skóry do produkcji nowego kolagenu, którego wytwarzanie maleje z upływem lat. Optymalny efekt tego zabiegu jest zwykle widoczny po 2–3 miesiącach. Zabieg wykonywany w okolicy blizn zanikowych doprowadza do zagęszczenia kolagenu, co z kolei powoduje uniesienie skóry pod blizną. Proces wypłaszczania blizn jest stopniowy, poprawa następuje po kolejnych zabiegach, najlepsze rezultaty uzyskujemy po 4–6 zabiegach. Laser frakcyjny daje spektakularne efekty zarówno w leczeniu przebarwień, jak i w poprawie struktury skóry twarzy, dłoni, szyi. Za jego pomocą można także leczyć rozstępy i blizny pooperacyjne.

PRZEBARWIENIA I FOTOODMŁADZANIE

Aby pozbyć się skutecznie przebarwień można także wykonać zabieg cosmelan. Mechanizm działania preparatu cosmelan jest oparty na wykorzystaniu substancji hamujących tyrozynazę, kluczowego enzymu biorącego udział w procesie formacji melaniny. Kilka z substancji obecnych w cosmelanie działa przez blokowanie tego enzymu lub nawet odwraca przemiany metaboliczne w łańcuchu. Preparat jest bardzo silny w działaniu, a jednocześnie bezpieczny przy prawidłowym użyciu. Czynnikami aktywnymi w preparatach cosmelan są: kwas kojowy, kwas fitowy, arbutyna, palmitynian retinolu i kwas askorbowy.

Fotoodmładzanie – modny ostatnio termin – czyli zamykanie porozszerzanych naczyń, likwidacja przebarwień i poprawa kondycji wykonuje się z wykorzystaniem metody IPL – impulsowego źródła światła. Zabiegi IPL powinny być stosowane w serii w odstępach dwu-, czterotygodniowych.

TĘSKNOTA ZA GŁADKIM LICEM

Jeżeli nie jesteśmy zdecydowani na agresywne zabiegi, zawsze można przygodę z medycyną estetyczną rozpocząć od zabiegów takich, jak mikrodermabrazja, peelingi kwasami owocowymi czy peeling kawitacyjny. Wykonując serie 4–6 zabiegów, możemy się spodziewać zmiękczenia i wygładzenia skóry, poprawy jej barwy i faktury, zwiększenia nawilżenia skóry, zmniejszenia drobnych zmarszczek i spłycenia blizn, rozjaśnienia plam pigmentowych i przebarwień pozapalnych, oczyszczenia skóry, regulacji zaburzeń rogowacenia, a także ułatwienia wchłaniania innych substancji (leków, kosmetyków).

Aby utrzymać efekt nawilżenia lub nawilżyć suchą skórę, dermatolog może zaproponować mezoterapię beziglową lub igłową. W przypadku tego bezinwazyjnego zabiegu wykorzystywane jest działanie fal radiowych, za pomocą których substancje nawilżające takie jak aminokwasy, kwasy nukleinowe, mikroelementy czy kwas hialuronowy są wtłaczane pod skórę. System emituje impulsy elektroniczne, wykorzystując mechanizm wysokiej częstotliwości i niskiej intensywności. Powoduje to zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych, umożliwiając łatwe i szybkie wprowadzanie substancji aktywnych bezpośrednio do komórek.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content