TRZĘSIENIE ZIEMI W KOMÓRCE TŁUSZCZOWEJ
Tam gdzie mamy niewielkie skupiska tkanki tłuszczowej, z którymi nie możemy sobie poradzić, stosując dietę czy ćwicząc, możemy zastosować lipolizę iniekcyjną. Zabieg polega na podaniu za pomocą igły do tkanki tłuszczowej fosfatydylocholiny – substancji uzyskanej z soi. W wyniku tego zabiegu dochodzi do procesu rozpuszczania tkanki tłuszczowej i poprzez to jej redukcji.

Badania naukowe nad mechanizmem usuwania tłuszczu wykazały, że fosfatydylcholina potrafi w specyficzny sposób oddziaływać z komórkami tłuszczowymi (adipocytami). Z łatwością przenika przez błony komórkowe do ich wnętrza, a podana w większych ilościach powoduje rozerwanie struktury błon. Po wniknięciu do komórki wywołuje rozpad triglicerydów. Następnie wraz z lipoproteinami jest transportowana do wątroby, gdzie następuje rozpad tłuszczów i wydalanie ich z organizmu. Należy wspomnieć, że przy owej procedurze struktury skóry: naczynia krwionośne, nerwy, nie ulegają uszkodzeniu. Usunięcie rozpuszczonego tłuszczu odbywa się za pomocą normalnych procesów fizjologicznych, tzn. układu limfatycznego, krwionośnego i systemu immunologicznego. Triglicerydy z uszkodzonych adipocydów są stopniowo transportowane poprzez system limfatyczny oraz krwionośny do wątroby, gdzie są normalnie metabolizowane.

CEROWANIE NACZYŃ KRWIONOŚNYCH

Leczenie zmian naczyniowych – tzw. popękanych naczynek wiąże się z koniecznością wykonania co najmniej dwóch zabiegów w odstępach od 4–6 tygodni. Można tę procedurę przeprowadzać za pomocą wcześniej wspomnianego IPL bądź lasera np. Nd-Yag. Zasada działania lasera opiera się na wybiórczym pochłanianiu energii fali laserowej przez hemoglobinę zawartą w naczynkach. Proces pochłaniania energii powoduje koagulację (ścięcie) krwi i zniszczenie naczynka obserwowane w trakcie zabiegu jako zbielenie – zniknięcie widocznego dotychczas defektu.

Z uwagi na fakt, że proces ten przebiega ze wzrostem temperatury w obrębie naczynka i tkanki bezpośrednio go otaczającej – po kilku minutach powstaje zaczerwienienie i delikatny obrzęk w miejscu, gdzie znajdowała się leczona zmiana. Skoagulowane laserem naczynko ulega zwłóknieniu i absorpcji w różnym czasie – od dwóch do nawet sześciu tygodni. W tym okresie może być widoczne jako ciemniejszy ślad – barwnik krwi jest rozkładany i absorbowany. Jak wspomniano powyżej – aby zamknąć wszystkie popękane naczynia krwionośne, z reguły potrzeba od dwóch do trzech zabiegów wykonywanych w ciągu kilku miesięcy. Zależy to od: ilości, średnicy i koloru naczyń oraz głębokości ich położenia.

Dorota Bystrzanowska
specjalista dermatolog

Strony: 1 2 3

Skip to content