Wyglądać lepiej: pragmatyzm czy luksus?

TRZĘSIENIE ZIEMI W KOMÓRCE TŁUSZCZOWEJ
Tam gdzie mamy niewielkie skupiska tkanki tłuszczowej, z którymi nie możemy sobie poradzić, stosując dietę czy ćwicząc, możemy zastosować lipolizę iniekcyjną. Zabieg polega na podaniu za pomocą igły do tkanki tłuszczowej fosfatydylocholiny – substancji uzyskanej z soi. W wyniku tego zabiegu dochodzi do procesu rozpuszczania tkanki tłuszczowej i poprzez to jej redukcji.

Badania naukowe nad mechanizmem usuwania tłuszczu wykazały, że fosfatydylcholina potrafi w specyficzny sposób oddziaływać z komórkami tłuszczowymi (adipocytami). Z łatwością przenika przez błony komórkowe do ich wnętrza, a podana w większych ilościach powoduje rozerwanie struktury błon. Po wniknięciu do komórki wywołuje rozpad triglicerydów. Następnie wraz z lipoproteinami jest transportowana do wątroby, gdzie następuje rozpad tłuszczów i wydalanie ich z organizmu. Należy wspomnieć, że przy owej procedurze struktury skóry: naczynia krwionośne, nerwy, nie ulegają uszkodzeniu. Usunięcie rozpuszczonego tłuszczu odbywa się za pomocą normalnych procesów fizjologicznych, tzn. układu limfatycznego, krwionośnego i systemu immunologicznego. Triglicerydy z uszkodzonych adipocydów są stopniowo transportowane poprzez system limfatyczny oraz krwionośny do wątroby, gdzie są normalnie metabolizowane.

CEROWANIE NACZYŃ KRWIONOŚNYCH

Leczenie zmian naczyniowych – tzw. popękanych naczynek wiąże się z koniecznością wykonania co najmniej dwóch zabiegów w odstępach od 4–6 tygodni. Można tę procedurę przeprowadzać za pomocą wcześniej wspomnianego IPL bądź lasera np. Nd-Yag. Zasada działania lasera opiera się na wybiórczym pochłanianiu energii fali laserowej przez hemoglobinę zawartą w naczynkach. Proces pochłaniania energii powoduje koagulację (ścięcie) krwi i zniszczenie naczynka obserwowane w trakcie zabiegu jako zbielenie – zniknięcie widocznego dotychczas defektu.

Z uwagi na fakt, że proces ten przebiega ze wzrostem temperatury w obrębie naczynka i tkanki bezpośrednio go otaczającej – po kilku minutach powstaje zaczerwienienie i delikatny obrzęk w miejscu, gdzie znajdowała się leczona zmiana. Skoagulowane laserem naczynko ulega zwłóknieniu i absorpcji w różnym czasie – od dwóch do nawet sześciu tygodni. W tym okresie może być widoczne jako ciemniejszy ślad – barwnik krwi jest rozkładany i absorbowany. Jak wspomniano powyżej – aby zamknąć wszystkie popękane naczynia krwionośne, z reguły potrzeba od dwóch do trzech zabiegów wykonywanych w ciągu kilku miesięcy. Zależy to od: ilości, średnicy i koloru naczyń oraz głębokości ich położenia.

Dorota Bystrzanowska
specjalista dermatolog

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

NAJNOWSZE

Skip to content