Zmień nawyki na zdrowsze z pomocą Centrum Dietetycznego Online
– bezpłatnej platformy z wideokonsultacjami online
Cukrzyca typu 2 jest powszechnie występującą w Polsce chorobą niezakaźną. Szacuje się, że choruje na nią kilka milionów osób, z czego niestety część jest nieświadoma zagrożeń, jakie mogą wynikać z nieleczenia cukrzycy. Podstawą terapii tej choroby jest zmiana stylu życia oraz wprowadzenie odpowiedniej farmakoterapii. Na etapie profilaktyki oraz dietoterapii niezbędna jest edukacja żywieniowa. Niestety mnogość niesprawdzonych informacji na temat diety w cukrzycy może wprowadzać chaos i zmniejszać szanse na efektywne leczenie.
Skąd zatem czerpać sprawdzone informacje?
Z pomocą przychodzi Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, które od lat edukuje Polaków na temat zasad prawidłowego żywienia. W ramach projektu NCEŻ działa Centrum Dietetyczne Online, w którym bezpłatnie, przez Internet i bez skierowania można skorzystać z porad dietetycznych, psychodietetycznych oraz dotyczących aktywności fizycznej, prowadzonych przez doświadczonych ekspertów.
Cukrzyca typu 2 – zmiana stylu życia to podstawa
Cukrzyca typu 2 jest chorobą metaboliczną rozwijającą się najczęściej na tle nieprawidłowego stylu życia. Niskie spożycie warzyw i owoców, a także produktów zbożowych pełnoziarnistych, nadmiar cukrów prostych oraz nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie to tylko kilka przykładów zachowań żywieniowych niekorzystnie wpływających na gospodarkę węglowodanową. Głównym celem modyfikacji diety jest uregulowanie stężenia glukozy we krwi. Zdrowe nawyki żywieniowe wraz z regularną aktywnością fizyczną stanowią istotny element profilaktyki oraz dietoterapii cukrzycy typu 2.
Inne korzyści dla diabetyka wynikające ze zmiany stylu życia to m.in.:
- Osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej masy ciała.
- Zmniejszenie ryzyka rozwoju innych chorób m.in. sercowo-naczyniowych, chorób nerek czy uszkodzenia narządu wzroku.
Miejmy świadomość, że nieleczona cukrzyca typu 2 zwiększa ryzyko zachorowalności na wiele chorób m.in. układu sercowo-naczyniowego.
Dietoterapia cukrzycy typu 2
Zarówno w dietoterapii, jak i profilaktyce cukrzycy typu 2 warto kierować się zasadami zdrowego żywienia, które przedstawia Talerz Zdrowego Żywienia. Schemat ten pokazuje zalecane proporcje w diecie pomiędzy poszczególnymi grupami produktów spożywczych. Szczególnie istotne jest m.in. ograniczenie podaży cukrów prostych oraz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Korzystne dla poprawy zdrowia jest zwiększenie w diecie udziału świeżych warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych. Znaczenie ma także regularne spożywanie pełnowartościowych, skomponowanych na wzór Talerza posiłków. Warto unikać pojadania między nimi, gdyż każda przekąska czy słodki napój powoduje wyrzut glukozy do krwi oraz wzrost stężenia insuliny. Brak regularności i podjadanie prowadzą także do zmniejszenia wrażliwości tkanek na działanie insuliny. Częste sięganie po wysokoenergetyczne przekąski o niskiej gęstości odżywczej może utrudniać redukcję masy ciała. Dowiedz się więcej na temat zaleceń żywieniowych w cukrzycy typu 2.
Nauka odpowiednich proporcji na talerzu oraz budowanie zdrowych nawyków żywieniowych powinny być elementem zmiany stylu życia u osób z cukrzycą typu 2. Prawidłowo zbilansowany sposób żywienia powinien zakładać indywidualne preferencje pacjenta, jego potrzeby, a także odpowiednią podaż energii i składników odżywczych. Warto wdrażać zmiany metodą małych kroków. Odpowiednio sformułowane, konkretne cele, praca nad motywacją i wsparcie specjalistów to ważne czynniki w drodze do poprawy zdrowia i samopoczucia.
Zmień nawyki na zdrowsze z pomocą Centrum Dietetycznego Online – bezpłatnej platformy z wideokonsultacjami online
Miejscem, gdzie można otrzymać ekspercką pomoc jest Centrum Dietetyczne Online. To internetowa platforma, za pomocą której po raz pierwszy w Polsce, realizowane są bezpłatne konsultacje, głównie dietetyczne. Z usług CDO korzystają zarówno osoby zdrowe, które chcą sprawdzić czy ich sposób żywienia jest właściwy, jak i chore, dla których specjalistyczna dieta i aktywność fizyczna powinny być elementem wspierającym proces leczenia, tak jak w przypadku cukrzycy typu 2.
Można skorzystać z jednorazowej porady, ale także rozpocząć długofalową współpracę i być pod stałą opieką specjalisty. W swojej pracy z pacjentem specjaliści bazują na wdrażaniu zmian metodą małych kroków, czyli stopniowo i systematycznie pomagają we wprowadzaniu niewielkich zmian w stylu życia.
Pacjent z cukrzycą typu 2 – jaką pomoc oferuje CDO
CDO to platforma zajmująca się edukacją dotyczącą zmiany stylu życia. Pacjent z cukrzycą typu 2 może umówić się na 30 minutową konsultację dietetyczną w celu analizy swojego dotychczasowego sposobu żywienia. Nie potrzeba do tego skierowania, wystarczy dostęp do Internetu, sprawny laptop lub smartfon.
Użytkownik platformy wspólnie ze specjalistą CDO może wyznaczyć cele i kierunek zmian w żywieniu. Specjalista omówi zalecenia żywieniowe w cukrzycy typu 2 oraz wesprze w ich stopniowym wprowadzaniu. Po rozmowie pacjent może otrzymać indywidualne zalecenia żywieniowe, przykładowe przepisy czy linki do przydatnych artykułów edukacyjnych i ebooków.
Osoba z cukrzycą typu 2 może również skorzystać z konsultacji psychodietetycznych oraz dotyczących aktywności fizycznej, aby pracować także nad innymi aspektami zdrowego stylu życia. Przed rozmową ze specjalistami należy zapoznać się z regulaminem korzystania z usług CDO.
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej to wiarygodne źródło informacji
Edukacja żywieniowa w zakresie zmiany stylu życia powinna być prowadzona z wykorzystaniem wiarygodnych źródeł informacji. Niestety nadal krąży wiele mitów żywieniowych na temat diety w cukrzycy typu 2. Nieprawdziwe informacje wprowadzają chaos, a zastosowanie ich w codziennej diecie może wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia.
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) to wiarygodne źródło informacji na temat zdrowego stylu życia. NCEŻ to projekt realizowany od 2017 roku przez ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego.
W ramach działalności projektu prowadzone jest wiele działań mających za zadanie promocję zdrowego stylu życia oraz edukację żywieniową Polaków. Eksperci NCEŻ propagują rzetelną wiedzę zgodną z evidence-based medicine (EBM).
Działania edukacyjne prowadzone w ramach projektu NCEŻ skierowane są do wszystkich grup wiekowych – dzieci, osób dorosłych oraz seniorów. Bezpłatne materiały edukacyjne (np. poradniki żywieniowe, artykuły, przepisy) tworzone są przez doświadczonych ekspertów i zawierają najważniejsze zalecenia oraz wskazówki żywieniowe pomocne na etapie profilaktyki oraz w dietotetarapii chorób zależnych od stylu życia. Bazą wiedzy, z której można bezpłatnie korzystać jest strona internetowa https://ncez.pzh.gov.pl/. Regularnie publikowane są na niej artykuły eksperckie poruszające najważniejsze kwestie żywieniowe.
Na stronie NCEŻ dostępne są także bezpłatne poradniki w postaci e-booków. Zawierają przepisy oraz praktyczne wskazówki dietetyczne, istotne zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu wybranych jednostek chorobowych. Dodatkowo na stronie NCEŻ dostępne są do pobrania zalecenia żywieniowe z podziałem na różne jednostki chorobowe.
Korzystaj z pomocy ekspertów NCEŻ i zmieniaj nawyki żywieniowe na lepsze
Edukacja żywieniowa pełni istotną rolę w profilaktyce i dietoterapii wielu chorób zależnych od stylu życia. Cukrzyca typu II wymaga odpowiedniego leczenia, w tym wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych, które wspomogą wyrównanie stężenia glukozy we krwi. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, zmienić nawyki żywieniowe skorzystaj z pomocy ekspertów NCEŻ oraz Centrum Dietetycznego Online.
Zadanie realizowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, finansowane przez Ministra Zdrowia.