1. Home
  2. »
  3. Powikłania
  4. »
  5. Życie z cukrzycą
  6. »
  7. Zaburzenia seksualne u Diabetyków

Zaburzenia seksualne u Diabetyków

Diabetyk | Terapia

ZABURZENIA SEKSUALNE U DIABETYKÓW

Cukrzyca może prowadzić do zaburzeń ze strony różnych narządów i układów organizmu ludzkiego (np. krążenia czy nerwowego). Zmiany te mogą w konsekwencji spowodować pewne nieprawidłowości także w sferze funkcjonowania seksualnego. Niektórym niekorzystnym zjawiskom można na szczęście zapobiegać, a z wieloma problemami skutecznie sobie radzić.
Zaburzenia seksualne stanowią bardzo istotny problem, znacznie obniżający jakość życia chorych z cukrzycą, a zarazem będący powodem wielu frustracji i problemów natury psychicznej. Często bywa on jednak pomijany przez pacjentów ze względu na fakt, iż dotyczy sfery bardzo osobistej, zarówno w sensie fizycznym, jak i emocjonalnym, a samo jego poruszenie znacznie narusza granice intymności.

NEUROPATIA A ŻYCIE SEKSUALNE
Cukrzyca należy do najczęstszych przyczyn uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, czyli tzw. neuropatii. Największe zaburzenia funkcjonowania płciowego obserwuje się w przypadku uszkodzenia nerwów układu autonomicznego – współczulnych i przywspółczulnych.
Choć w przebiegu cukrzycy zaburzenia seksualne spotyka się bardzo często, zamierzeniem autorki nie jest straszenie czy niepokojenie czytelników, wręcz przeciwnie – wskazanie rad mających pomóc w uporaniu się z problemem tych zaburzeń.
W wielu przypadkach mogą one wystąpić jako pierwszy objaw neuropatii. Czasami dopiero w późniejszym okresie obraz kliniczny staje się bogatszy i wtedy rozpoznanie nie budzi już żadnych wątpliwości. Te dosyć powszechne w przebiegu cukrzycy zaburzenia funkcjonowania płciowego występują nawet nieco częściej niż inne kliniczne objawy neuropatii. Przejawiają się zwykle osłabieniem lub zanikiem wzwodu i orgazmu (aż 1/3 kobiet dotkniętych cukrzycą go nie doświadcza).
Rzadziej objawom tym towarzyszą także zaburzenia czynności pęcherza moczowego, które występują u ok. 10% pacjentów.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content