Diabetyk | Terapia

ZABURZENIA SEKSUALNE U DIABETYKÓW

LIBIDO MĘŻCZYZN Z CUKRZYCĄ
Niekiedy impotencja może być pierwszym objawem cukrzycy, a wówczas jest ona następstwem zmian katabolicznych w ustroju, czemu towarzyszą napady głodu, wzmożone pragnienie, częstsze oddawanie moczu, świąd skóry oraz utrata masy ciała. Taka postać impotencji w przebiegu cukrzycy ma nagły przebieg i może wystąpić w każdym wieku. Może być poprzedzona stopniową utratą libido, ale niekoniecznie. Co istotne – po unormowaniu procesów metabolicznych w wyniku odpowiedniego leczenia potencja szybko powraca. Obecnie wiadomo, że impotencja w cukrzycy jest spowodowana głównie neuropatią cukrzycową, czyli procesem uszkadzającym wszystkie elementy tkanki nerwowej w całym ustroju. Również włókna nerwów układu autonomicznego w ciałach jamistych prącia u chorych na cukrzycę wykazują zmiany patologiczne o różnym stopniu nasilenia.

Impotencja nie zawsze musi być następstwem choroby. Może to być także objaw pierwotny o podłożu psychogennym lub następstwo jakiegoś organicznego procesu niezwiązanego z cukrzycą. U diabetyków większe jest także zagrożenie takimi chorobami, jak infekcje wirusowe lub bakteryjne, zburzenia układu hormonalnego czy chorobami układu krążenia i zmianami naczyniowymi. Te wszystkie stany patologiczne mogą być głównym czynnikiem etiologicznym w zaburzeniach sfery seksualnej.

EJAKULACJA WSTECZNA
Innym problemem pojawiającym się u mężczyzn chorujących na cukrzycę może być tzw. ejakulacja wsteczna. Polega ona na tym, że podczas orgazmu płyn nasienny kierowany jest do pęcherza moczowego, a nie w kierunku dystalnym cewki moczowej. Taka przypadłość występuje u ok.1–2% wszystkich mężczyzn z cukrzycą. Przyczyną jest neuropatia włókien nerwowych unerwiających szyję pęcherza moczowego. U osób zdrowych podczas orgazmu szyja pęcherza moczowego zamyka się tak mocno, że w czasie ejakulacji ciśnienie nasienia powoduje jego przepływ w kierunku najniższego oporu, czyli na zewnątrz cewki moczowej.

Strony: 1 2 3 4 5 6

Skip to content