1. Home
  2. »
  3. Leczenie
  4. »
  5. Życie z cukrzycą
  6. »
  7. Zmienność zapotrzebowania na insulinę

Zmienność zapotrzebowania na insulinę

Diabetyk | Terapia

ZMIENNOŚĆ ZAPOTRZEBOWANIA NA INSULINĘ

Co się stało? Dlaczego miał/a Pan/Pani wysokie glikemie? Czy to z powodu błędu dietetycznego czy niewstrzyknięcia insuliny? Takie pytania często słyszy się w gabinecie lekarskim. Tymczasem hiperglikemia nie zawsze jest spowodowana błędem pacjenta.

Istnieje wiele sytuacji, które czasowo wymagają większej ilości insuliny. Pacjent w ramach samokontroli powinien umieć sprawnie gospodarować insuliną i dobierać jej dawki stosownie do potrzeb własnego organizmu.

Organizm osoby bez cukrzycy to doskonale działający mechanizm, który sam reguluje gospodarkę węglowodanową (trzustka wydziela odpowiednią ilość insuliny w zależności od aktualnych potrzeb). W przypadku diabetyka kluczowa staje się ocena wrażliwości organizmu na insulinę, która jest podstawą do określenia, w jakim stopniu pewna ilość insuliny obniży stężenie glukozy we krwi. Sprawa byłaby prosta, gdyby ta sama dawka insuliny u wszystkich wpływała w takim samym stopniu na glikemię. Niestety tak się nie dzieje – zapotrzebowanie jest różne u różnych osób, a co więcej nie jest stałe. Istnieją czynniki, które je wzmagają, inne zaś obniżają.

CZYJA TO WINA?

Leczenie za pomocą insuliny wymaga od pacjenta gruntownej edukacji – musi on wiedzieć, jak odczytywać sygnały swojego organizmu (np. wzmożone pragnienie), jak je interpretować (hiperglikemia czy może gorączka) i jak na nie reagować. Szybka reakcja jest niezbędna, ponieważ wysoka glikemia ma toksyczne działanie na komórki, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia późnych powikłań cukrzycy.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content