Przed urlopem

Zanim udamy się na urlop, warto zaopatrzyć się – poza swoim diabetologicznym ekwi-punkiem – w kilka medykamentów, które w razie kłopotliwych sytuacji przyniosą nam szybko ulgę i zabezpieczą przed wakacyjnymi problemami ze zdrowiem.

RANY I OTARCIA
Środki dezynfekujące i opatrunkowe stanowią podstawę wyposażenia wakacyjnej apteczki. Zwykłe skaleczenie wymaga odkażenia i zabezpieczenia przed zabrudzeniem. Szczególnie diabetycy powinni o tym pamiętać, ponieważ niewielka rana może przeistoczyć się w duży problem. Pamiętaj, przewlekle utrzymująca się wysoka glikemia utrudnia gojenie ran.

Do dezynfekcji używaj wody utlenionej 3%, roztworu gencjany 1% lub 2% albo Rivanolu. W aptekach dostępne są także środki antyseptyczne z jodem (Betadine 10%, Polodina R 10% roztwór) oraz Octenisept (do odkażania ran, skóry, błon śluzowych). Wygodne w użyciu są jednorazowe saszetki z gazikiem jałowym nasączonym środkiem do dezynfekcji skóry.
Spośród środków opatrunkowych wybierz bandaże o różnych szerokościach i przeznaczeniu. Opasek dzianych używaj do zabezpieczenia ran, zadrapań, skaleczeń, zaś elastycznych – przy stłuczeniach, nadwerężeniu stawów, skręceniach. Możesz zaopatrzyć się także w opatrunek w płynie Liquid Bandage. Po aplikacji tworzy na skórze warstwę ochronną, przepuszczalną dla powietrza, ale nieprzenikalną dla wody i kurzu. Nie trzeba go usuwać, sam schodzi po kilku dniach. Pamiętaj też o jałowych gazikach i gazie.

BÓLE I PRZEZIĘBIENIE
Wybierając lek przeciwbólowy spośród wielu dostępnych na rynku, kieruj się konkretnymi zaleceniami do stosowania i możliwymi przeciwwskazaniami. Np. paracetamol nie ma działania przeciwzapalnego (jak ibuprofen), ale za to można go stosować w przypadku choroby wrzodowej i astmy. Paracetamol wchodzi w skład m.in. takich preparatów jak: Paracetamol, Apap, Acenol, Efferalgan, Calpol, Panadol. Pomagają one w bólach głowy, zębów, mięśniowych, nerwobólach, bolesnym miesiączkowaniu, a także jako środki przeciwgorączkowe (przy grypie i przeziębieniach). Specyfiki zawierające paracetamol mogą być stosowane u dzieci, niektóre nawet u niemowląt. Mają różne postaci: czopki, tabletki, zawiesina, krople, syrop.

Ibuprofen przeciwwskazany jest u osób z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy i z astmą. Dostępny jest w wielu dawkach i pod różnymi postaciami (tabletek, doustnych zawie-sin, żelu, czopków), ma szerokie spektrum działania – przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Można go stosować w bólach głowy, gardła, zębów, a także bólach reuma-tycznych, menstruacyjnych i mięśniowych. Preparaty zawierające ibuprofen również mogą być przyjmowane przez dzieci: Ibalgin Baby, Ibufen, Aktren Junior, Ibum, Nurofen. Jednak przed zakupem danego leku zawsze skonsultuj się z lekarzem swojego dziecka. Spośród specyfików dla dorosłych, można wymienić, m.in.: Ibuprofen, Ibuprom, Nurofen, Advil, Dexprofen, Ibum, Seractil.
Przed wyjazdem na urlop warto jeszcze zaopatrzyć się w jakiś preparat zwalczający objawy przeziębienia, działający kompleksowo, np.: Coldrex, Fervex, Apap Przeziębienie Extra Plus, Aleve, Febrisan itd. Nie zapomnij także o środkach na ból gardła (np. do ssania) i katar. Pomimo wakacyjnej aury takie dolegliwości zdarzają się dość często.

KŁOPOTY GASTRYCZNE
Na dolegliwości żołądkowe mogą przydać się No-spa i krople żołądkowe. Nie zapomnij także o środkach przeciwbiegunkowych. Jeśli będziesz musiał je przyjmować, pij także dużo pły-nów, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Preparatem, który sprawdza się w przypadku biegunki u dorosłych i dzieci, jest Smecta (proszek w saszetkach, z którego przygotowuje się roztwór do picia). Możesz też wybrać węgiel. Jeżeli przytrafi ci się zapalenie żołądka lub jelit, zatrucie pokarmowe, możesz mieć biegunkę bakteryjną. W takiej sytuacji zastosuj na przykład Endiex, ale pod warunkiem, że przypadłości nie towarzyszy zakażenie ogólne.
Gdy wybierasz się w podróż egzotyczną, gdzie jest większe prawdopodobieństwo poważnego zatrucia pokarmowego (np. Azja, Afryka), zaopatrz się w Laremid. To silny i długotrwale działający lek przeciwbiegunkowy, który oprócz zmniejszenia częstości i liczby wypróżnień, nie powoduje zwiększonego wydalania wody i elektrolitów.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content