1. Home
  2. »
  3. Diabetyk w podróży
  4. »
  5. Przed urlopem

Przed urlopem

UKĄSZENIA
Jeżeli zamierzasz spędzić urlop w otoczeniu lasów i wód, powinieneś się przygotować na ukąszenia owadów. Ugryzienie komara bywa groźne dla osób szczególnie wrażliwych, zwłaszcza dzieci, ludzi starszych, a przede wszystkim alergików. Czasami może być nawet powodem wstrząsu toksycznego, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Pogry-zienia komarów mogą powodować także wysypkę na całym ciele i świąd. Koniecznie więc pamiętaj o zabraniu ze sobą środków odstraszających komary, tzw. repelentów. Wiele tego typu środków działa również na kleszcze i meszki. Wprawdzie meszki nie przenoszą chorób, ale ich wydzielina jest silnie toksyczna i może powodować – częściej niż w przypadku komarów – obrzęki, zaczerwienienia i wysoką gorączkę.

Oprócz preparatów do stosowania na skórę warto zabrać ze sobą jakieś akcesoria odstraszające owady – urządzenia włączane do kontaktu, a także spirale, pałeczki oraz płyny do spryski-wania, których używa się na zewnątrz pomieszczeń. Wybór repelentów jest naprawdę ogrom-ny. Można je kupić w różnych pojemnościach i postaciach (spraye, kremy, żele, chusteczki).
Gdy jednak nie uda ci się uniknąć pogryzienia przez komary czy meszki, powinieneś odkazić miejsca ukąszeń. W tym celu możesz zastosować jednorazowe gaziki nasączone środkiem dezynfekującym. Potem miejsca te należy schłodzić zimnym okładem lub żelem. W aptekach dostępne są środki do stosowania miejscowego, które zawierają związki przeciwhistaminowe, hamujące reakcje alergiczne. Pomagają one zmniejszyć obrzęki, zaczerwienia, wysięki skórne oraz złagodzić swędzenie i ból w miejscu ukąszenia (np. Dermophenazol płyn, Comarol, Fenistil).

CHOROBA LOKOMOCYJNA
Na rynku dostępnych jest sporo różnych preparatów, które zapobiegają nudnościom, wymiotom, zawrotom głowy. Jeżeli nawet dany lek można kupić bez recepty, uważnie czytaj ulotki i zwracaj uwagę na przeciwwskazania i skutki uboczne działania danego specyfiku. Np. Aviomarinu nie mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci do 5 roku życia, epileptycy itd. Zaburza on również zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych, powoduje senność i inne objawy. Przed zażyciem środków przeciwwymiotnych i po nim lepiej nie pić alkoholu. Połączenie tych substancji może spowodować przykre i nieprzewidziane reakcje.
U dzieci lepiej zastosować środki przeznaczone specjalnie dla nich (np. Lokomotiv syrop lub Avioplant Junior). Jeśli sam masz problem lokomocyjny, możesz sięgnąć po Lokomotiv lub Avioplant w tabletkach. Zawsze jednak poradź się farmaceuty lub lekarza, który specyfik będzie dla ciebie bezpieczny.

OPARZENIA SŁONECZNE
O kremach zawierających filtry ochronne nie trzeba chyba przypominać. Są niezbędne, aby uniknąć poparzeń słonecznych i chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVB i UVA. Im wyższy filtr (określany skrótem SPF) zawiera dany preparat, tym lepsza ochrona. Skóra dzieci jest delikatniejsza i wrażliwsza niż dorosłych, dlatego wymaga specjalnej ochrony. Polecamy stosowanie preparatów przeznaczonych wyłącznie dla dzieci. Zawierają bowiem silne filtry ochronne i substancje niewywołujące podrażnień czy wysypki alergicznej.
Kosmetyki przeciwsłoneczne trzeba nakładać na skórę kilka razy w ciągu dnia, a także w dni pochmurne. Promieniowanie latem jest na tyle silne, że przebija się nawet przez gęste chmury.
Jeżeli już dojdzie do poparzenia słońcem lub podrażnienia termicznego skóry, musisz zrezygnować na jakiś czas z opalania. Zastosuj ochronnie krem z wysokim filtrem i nie wystawiaj skóry na promieniowanie słoneczne w porach jego silnego działania (od 10 do 14 godzin). Dla złagodzenia objawów oparzenia możesz zastosować jakiś preparat zawierający pantenol (np. Pantenol, Relaxfit, Vitella Panthenol, Termcool).

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content