Diabetyk | Życie z cukrzycą

NEUROPATIA CUKRZYCOWA

Cystometria – jest to badanie inwazyjne, polegające na wprowadzeniu do pęcherza moczowego i odbytu cewników oraz elektrod, które mierzą napięcie mięśni zwieraczy. Pęcherz wypełnia się wodą i rejestruje zależność między ciśnieniem w pęcherzu a jego objętością. Ocenia się czucie w pęcherzu, podatność na rozciąganie, zaleganie moczu po mikcji, stan wypieracza pęcherza, jego niestabilność, a także stan zwieracza odbytu. Badanie służy diagnostyce neurogennych dysfunkcji pęcherza moczowego.

Neuropatoa cukrzycowa, diabetyk.pl, neuropatia, cukrzyca, edukacja, powikłania, leczenie, neuropatia cukrzycowa, życie z cukrzycą

Uroflowmetria – inaczej badanie przepływu cewkowego to badanie nieinwazyjne, należy zgłosić się z pełnym pęcherzem i oddać mocz do tzw. przepływomierza (przypomina domową ubikację). Urządzenie analizuje strumień moczu, mierzy jego objętość i rysuje tzw. krzywą mikcji. Badanie wskazane jest w zaburzeniach oddawania moczu (częstomocz, parcie naglące, strumień przerywany itp.). Pomaga w diagnostyce zaburzeń oddawania moczu.

Diabetyku zapamiętaj!
Wczesne postaci neuropatii są potencjalne odwracalne i lepiej reagują na leczenie. Zaniedbanie problemu prowadzi do powstania nieodwracalnych uszkodzeń układu nerwowego. Bardzo ważny wpływ na postęp neuropatii ma: dobre wyrównanie glikemii, zaburzeń lipidowych, ciśnienia tętniczego krwi oraz niepalenie tytoniu!

lek. med. Aleksandra Kapała
specjalista chorób wewnętrznych