Diabetyk | Terapia

DOLEGLIWOŚCI BRZUSZNE PRZY CUKRZYCY

Od 4 lat przyjmuję lek z grupy tzw. pochodnych sulfonylomocznika (2 mg 2 x dziennie). Dotychczas udawało mi się panować nad cukrzycą – glukoza we krwi blisko normy (rano 120 do maks. 140), waga też była prawidłowa (pielęgniarka wyliczyła, że BMI wynosi 23). Jednak od blisko 2 miesięcy mam nieustannie różne problemy z żołądkiem, coraz częściej miewam biegunki, na zmianę z zaparciami, zdarzają mi się nudności. Przeszłam na dietę lekkostrawną, kupuję jedzenie na najwyżej 2–3 dni, żeby nie leżało. W ogóle nie mam apetytu, chudnę, a przy tym glukoza jest coraz wyższa 200–240 mg/dl. Jem niewiele i tylko z rozsądku, przyjmuję leki, ale nie ma poprawy. O co może chodzić? Czy to może być jakiś nowotwór? Czy i jakie powinnam zrobić badania?

Krystyna (60 lat)

Dolegliwości brzuszne przy cukrzycy. Diabetyk.pl, cukrzyca, neuropatia, glukoza, dolegliwości, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, choroby układu pokarmowego

Najpierw muszę zastrzec, że bardzo trudno jest postawić diagnozę bez przeprowadzenia badania lekarskiego. Medycyna nie sprowadza się do quizu, w czasie którego jakiś bystrzak zgaduje odpowiedź na podstawie kilku skojarzeń. Jak wiadomo, badanie lekarskie zaczyna się od rozmowy z pacjentem, która w tym przypadku nazywa się zbieraniem wywiadu. Na początku najważniejsze jest ustalenie głównych dolegliwości i bardzo dokładne ich scharakteryzowanie. W pani przypadku jedną z głównych dolegliwości byłyby prawdopodobnie nudności. Jednak bez dokładnego scharakteryzowania tego objawu niewiele można powiedzieć. Nudności mogą towarzyszyć różnym chorobom, a także przemijającym dolegliwościom, jak np. niestrawności. Aby lekarz mógł wyciągnąć wnioski, objaw ten musi zostać dokładnie przeanalizowany: jak jest odczuwany, jakie ma nasilenie, kiedy występuje, z czym można powiązać jego występowanie, od kiedy się utrzymuje?