Diabetyk | Odżywanie

ZBILANSOWANA DIETA A MASA CIAŁA

Podstawową metodą leczenia cukrzycy jest, a na pewno powinna być, dietoterapia. To do tej metody stopniowo, wraz z naturalnym przebiegiem cukrzycy typu 2, dołączane są w miarę potrzeby inne modele terapeutyczne, takie jak farmakoterapia doustna i/lub insulinoterapia. Dlaczego tak prosta i ogólnodostępna metoda ciągle pozostaje niedoceniana?

zbilansowana dieta, diabetyk.pl, cukrzyca, dieta, zbilansowana dieta, odżywianie

Dlaczego tak mało uwagi poświęcamy dbałości o własne bezcenne zdrowie? Dlaczego nie chcemy i nie potrafimy docenić tego, że jesteśmy zdrowi i w ramach profilaktyki wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2 skojarzonej bardzo często z otyłością i nadciśnieniem tętniczym, nie chcemy zdrowo żyć? Zdrowo żyć, czyli, najprościej mówiąc, jadać racjonalnie, unikając wszelkich nadmiarów ilościowo-jakościowych, pamiętać o regularnej aktywności fizycznej oraz wyeliminować z życia używki. Oto najprostsza i najtańsza recepta na długie i zdrowe życie. Zdrowe życie nawet wówczas, gdy ma się rozpoznaną cukrzycę. Przepis niby prosty, a tak niewielu chce z niego skorzystać.
Aby dobrze zrozumieć, po co pewne zasady wprowadzamy w życie, należy sobie uświadomić, jakie są cele skutecznej terapii w cukrzycy.

CELE LECZENIA A WALKA Z NADWAGĄ
Główne i podstawowe cele zakładane w dietoterapii to: uzyskanie i utrzymanie optymalnych wartości ważnych parametrów i wskaźników. Po pierwsze – prawidłowego lub bliskiego prawidłowemu, stężenia glukozy we krwi (stan prawie normoglikemii), po drugie – właściwego profilu lipidowego, po trzecie – pożądanych wartości ciśnienia tętniczego, po czwarte – zapobieganie rozwojowi przewlekłych powikłań cukrzycy lub spowolnienie ich rozwoju.