1. Home
  2. »
  3. Powikłania
  4. »
  5. Życie z cukrzycą
  6. »
  7. Zmiany skórne

Zmiany skórne

Diabetyk | Życie z cukrzycą

ZMIANY SKÓRNE

Skóra diabetyka mieni się często różnymi kolorami, swędzi, piecze, pokrywa się ranami. Każdy z tych objawów świadczy o niewyrównanej glikemii i powinien skłonić do wizyty u lekarza.
Krew osoby chorej na cukrzycę zawiera więcej glukozy niż krew zdrowego człowieka. Ten nadmiar glukozy uszkadza naczynia i powoduje zmiany zwyrodnieniowe we włośniczkach, tętniczkach i żyłach. Stają się one bardziej kruche. Przez zwężone i pozrastane tętnice krew nie dostarcza wszystkim komórkom niezbędnych substancji, a więc niedożywiona jest także skóra. Na zewnątrz objawia się to przesuszeniem naskórka i jego złuszczaniem, mniejszą odpornością na zranienia i skaleczenia, promieniowanie UV, wysoką oraz niską temperaturę. Pojawia się świąd, kolorowe plamy oraz rozmaite zmiany skórne. Co ciekawe, obecność świądu może na wiele miesięcy wyprzedzić rozpoznanie cukrzycy. Często to na jego podstawie rozpoczyna się diagnostykę w kierunku tej choroby. Uszkodzenie układów nerwowego i naczyniowego zaburza również działanie gruczołów potowych. Skóra, która się nie poci, jest bardziej narażona na otarcia. Słodka krew jest także idealną pożywką dla bakterii, wirusów i grzybów. Stąd częstsze niż u reszty populacji infekcje, szczególnie okolic intymnych.
Problemy skórne dotykające osoby z cukrzycą możemy podzielić na trzy grupy: schorzenia wywołane bakteriami, choroby pochodzenia grzybiczego oraz wszelkiego rodzaju zmiany zabarwienia i struktury skóry.

Zakażenia bakteryjne
Najczęściej występujące u diabetyków bakteryjne choroby skóry to czyrak, czyraczność, czyrak gromadny, róża i łupież rumieniowy. Czyrak to ropne zapalenie w postaci guza okołomieszkowego z czopem martwiczym. Może dać powikłania w postaci posocznicy. Wywołują go bakterie gronkowca. Róża to wynik działania paciorkowców. Najczęściej atakuje twarz i kończyny dolne. Objawia się obrzękiem, nadmiernym napięciem, zaczerwienieniem i wzmożoną ciepłotą skóry. Może doprowadzić od oddzielenia się naskórka i pojawienia się pęcherzy. Towarzyszy jej wysoka gorączka, dreszcze i objawy ogólnego rozbicia. Z kolei rumień i złuszczenie w okolicach pachwin wskazuje na łupież rumieniowy. Może on wywoływać również świąd i pieczenie. Za jego pojawienie się odpowiadają bakterie maczugowca.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content