1. Home
  2. »
  3. Powikłania
  4. »
  5. Zmiany skórne

Zmiany skórne

Diabetyk | Życie z cukrzycą

ZMIANY SKÓRNE

Przy niewyrównanej cukrzycy często dochodzi do stwardnienia skóry karku, twarzy, ramion i klatki piersiowej (obrzęk stwardniały) lub stwardnienia i zesztywnienia skóry palców rąk i ramion prowadzących do deformacji i upośledzenia ruchomości palców (zespół rzekomotwardzinowy). U osób długo chorujących na cukrzycę na podudziach, grzbietach, podeszwach, palcach stóp, rąk i przedramionach mogą powstawać trudno gojące się pęcherze.

Z innych zmian zaobserwowanych u osób z cukrzycą warto wymienić zniekształcenie i przebarwienie płytek paznokciowych, nadmierne owłosienie wokół pępka, na plecach, a w przypadku kobiet także na brodzie oraz zmiany zapalne skóry moszny i zgorzel prącia u mężczyzn oraz sromu u kobiet. Mówiąc o zmianach skórnych dotyczących diabetyków, nie można zapomnieć o stopie cukrzycowej, której powstanie związane jest z pogorszeniem ukrwienia w obrębie stopy. Zmiany skórne mogą być również spowodowane przyjmowaniem leków przeciwcukrzycowych. Pochodne sulfonylomocznika mogą dawać reakcję alergiczną w postaci zmian pokrzywkowych, osutek odropodobnych i plamisto-grudkowych. Z kolei w miejscu wkłuwania igły przy iniekcjach insuliny może dojść do zaniku tkanki tłuszczowej. Każda z tych zmian wymaga leczenia. Lekarz dobierze właściwe leki i udzieli informacji na temat pielęgnacji skóry.

Rozmowa z dr Agnieszką Szewczyk z Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Kliniki Novaderm
Cukrzyca prowadzi do wielu schorzeń skóry. Jakie dają one objawy?
W przebiegu cukrzycy obserwujemy wiele różnych zmian skórnych, które mogą być pierwszą manifestacją choroby. Istnieje większa wrażliwość na zakażenia bakteryjne i grzybicze. Neuropatia i choroby naczyń predysponują do mikrourazów skóry i są przyczyną upośledzonego gojenia ran. Na przedniej powierzchni podudzi obserwujemy brązowe plamki, zwane plamkami Binkleya. Charakterystyczny jest dystalny rumień cukrzycowy kończyn, a także rumień na twarzy. Bardzo sugestywna jest cukrzycowa nekrobioza w postaci żółtawych zanikowych ognisk na przedniej powierzchni podudzi. Obserwujemy cukrzycowe zgrubienie skóry, rogowacenie ciemne, suchość, włókniaki, zażółcenie i wiele innych objawów.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content