DIABETYK POLECA

Gdy dziecko idzie do szkoły

Dla rodzicow dziecka z cukrzycą choroba ta kładzie się cieniem na dzień 1 września, najczęściej więcej jest obaw i niepokoju niż radości z rozpoczęcia roku szkolnego. Dlatego też, w artykule tym chciałabym uporządkować kilka spraw związanych z opieką szkolną oraz udziałem dziecka z cukrzycą w życiu szkolnym. Warto wiedzieć, jakie prawo obowiązuje w naszym kraju w związku z edukacją chorego dziecka, ale należy też pamiętać, że litera prawa nie rozwiąże wszystkich spraw, ktore toczą się w naszej społeczności, także tej szkolnej.

Nie ulega wątpliwości, że najtrudniej jest rodzicom pierwszoklasistow. Pewnie dla samych dzieci ciekawość z rozpoczęcia roku szkolnego jest istotniejsza niż trudności, jakie mogą wyniknąć z cukrzycy. Z drugiej strony każdy nowy rok szkolny dla dziecka z cukrzycą: gimnazjalisty, licealisty, to odrębny rozdział zadań, jakie są przed nimi stawiane.

Także w kontekście choroby pojawia się szereg pytań: czy moje dziecko poda sobie insulinę, czy będzie miało, gdzie zbadać cukier, czy nie wstydzi się swojej choroby, czy dobrze napisze sprawdzian, gdy będzie miało niedocukrzenie, czy będzie mogło pojechać na wycieczkę, czy weźmie udział w zawodach szkolnych? Lista pytań jest bardzo długa. Im bardziej zagłębiamy się w problem, tym więcej pytań i wątpliwości mamy.

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content