MAGAZYN SPOŁECZNO-MEDYCZNY

Diabetyk – sierpień 2014

Drodzy Czytelnicy!

W ostatnich miesiącach sporo dzieje się wokół cukrzycy na świecie i w Polsce. W Stanach Zjednoczonych odbył się jeden z największych kongresów diabetologicznych (ADA), z którego zamieszczamy relację. Dużym zainteresowaniem cieszyły się na nim wykłady dotyczące bionicznej trzustki, nad którą trwają badania i co ważne – ich wyniki są coraz bardziej obiecujące. Z kolei w Polsce bardziej na sportowo.

Piłkarska drużyna juniorów pod trenerskim okiem Dariusza Dziekanowskiego będzie walczyć w Holandii z zespołami z całej Europy o puchar „Junior cup diabetes”, zaś starsi (pełnoletni) diabetycy przygotowują się do udziału w mistrzostwach w piłce halowej – Diaeuro. Ponadto ruszają w Polsce dwa specjalistyczne przedszkola (w Warszawie i Gdańsku) sprofilowane na dzieci z cukrzycą i pod ich kątem stworzone – piszemy o tym więcej na naszym portalu www.diabetyk.pl

Choć w numerze sierpniowym nie mogło zabraknąć tematów wakacyjnych (o żeglowaniu w towarzystwie cukrzycy), to przygotowujemy się już na nadejście września i koniec lata. Dlatego z myślą o rodzicach publikujemy artykuł „Gdy dziecko idzie do szkoły”, który – mamy nadzieję – będzie dla nich wsparciem w stresowej sytuacji, jaką jest oddanie dziecka z cukrzycą pod opiekę przedszkola czy szkoły.

Ku przestrodze, ale głównie w ramach konstruktywnej informacji, polecamy tekst o „Słodkim podkwaszeniu”, który w sposób bardzo jasny i zrozumiały przybliża zagadnienie kwasicy ketonowej – dlaczego się zdarza, z jakich powodów, co robić, gdy wystąpi itd.

Serdecznie polecamy lekturę sierpniowego Diabetyka!

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content