Czerwcowy numer Diabetyka

POCZYTALNIA

Dieta i plan działania

Awokado a ryzyko chorób serca

Jakość snu a kontrola cukrzycy

Stres hospitalizacji a poziom glukozy

Cukrzycowy zawrót głowy

Flora bakteryjna a cukrzyca typu 2

TEMAT NUMERU

Leczenie powikłań ocznych – wg wytycznych

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Piramida życia w zgodzie z cukrzycą (cz. 2) – Czy cukrzyca znalazła miejsce w twoim życiu?

Przedwakacyjny poradnik diabetyka

POD LUPĄ

Zespół jelita drażliwego

Komórki potrzebują tiaminy

ABC INSULINOTERAPII

Podawanie insuliny (cz. 1)

LEKARZ ODPOWIADA

Stłuszczenie wątroby przy cukrzycy

ZDROWO ŻYWIENIOWO

Jadalne kwiaty

Smaki kwiatów jadalnych

Przepisy kulinarne

BLIŻEJ NATURY

Niezłe ziółko… Fiołek trójbarwny

WARTO WIEDZIEĆ

Uwaga na czerniaka


TEMAT NUMERU

Leczenie powikłań ocznych – wg wytycznych

Retinopatia cukrzycowa jest wysoce specyficznym powikłaniem naczyniowym zarówno cukrzycy typu 1, jak i typu 2. Częstość jej występowania jest silnie związana z czasem trwania cukrzycy, jak też ze stopniem kontroli glikemii.

Oprócz czasu trwania cukrzycy, do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia retinopatii lub z nią związanych należą: przewlekła hiperglikemia, nefropatia, nadciśnienie tętnicze oraz dyslipidemia (niewłaściwe stężenie lipidów i lipoprotein w osoczu; hipercholesterolemia, hipertriglicerydemia, małe stężenie cholesterolu HDL oraz hiperlipidemia mieszana).

Wykazano, że intensywne leczenie cukrzycy, którego celem jest osiągnięcie normoglikemii, zapobiega oraz opóźnia wystąpienie i rozwój retinopatii cukrzycowej. Retinopatię może nasilić i zagrażać widzeniu ciąża u kobiet z cukrzycą typu 1, zwłaszcza gdy kontrola glikemii jest słaba lub stopień rozwoju retinopatii jest zaawansowany.


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Piramida życia w zgodzie z cukrzycą (cz. 2)

Czy cukrzyca znalazła miejsce w twoim życiu?

Jeśli pojawiają się u ciebie negatywne emocje, przerażenie, niechęć, związane z diagnozą, warto wybrać się do psychologa. Zachęcam do tego, aby wraz z psychologiem nazwać emocje, które się pojawiły i zarządzić nimi tak, by nie utrudniały dalszego procesu leczenia.

Jeśli natomiast nie wiesz, od czego zacząć, odczuwasz chaos, potrzebujesz wzmocnić swoje poczucie wartości, motywację i pewność siebie, to warto udać się na sesje coachingu zdrowia.

Psycholog i coach pomagają w pozytywnym myśleniu i poszukiwaniu korzyści z chorowania na cukrzycę. Znane powiedzenie mówi: „Kij ma dwa końce”, i tak też jest z cukrzycą – ma i dobre, i złe strony. Koncentracja na negatywnych stronach niesie wiele ryzyk, natomiast skupianie uwagi na korzyściach i czerpanie z nich siły może pomoc w przezwyciężaniu trudności, uchronić przed depresją, wzmocnić samoakceptację i miłość do samego siebie. Pozytywne myślenie o cukrzycy ma swoją moc. Mając pozytywne nastawienie, łatwiej dokonywać zmian: złych i nieprawidłowych zachowań na dobre i służące zdrowiu. Jeśli dodatkowo korzystasz z sesji coachingowych, doświadczasz regularnego wsparcia i poczucia „stawiania na nogi”.


POD LUPĄ

Zespół jelita drażliwego

Zespołu jelita drażliwego (IBS) zdecydowanie nie można ignorować, ponieważ nieleczony utrudnia normalne funkcjonowanie. Jego terapia polega na niwelowaniu kłopotliwych dolegliwości, o których bardzo często daje o sobie znać układ pokarmowy. W arsenale środków na IBS znajdują się preparaty błonnikowe, środki rozkurczające i wiatropędne, probiotyki, leki analgetyczne (przeciwbólowe), antybiotyki oraz specyfiki zapierające bądź przeczyszczające, w zależności od typu zespołu jelita drażliwego. W terapii IBS nie bez znaczenia jest również odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, prawidłowa higiena snu oraz właściwe rozładowywanie stresu.

Przyjmowanie probiotyku może pomoc w złagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego, a tym samym przyczynić się do poprawy jakości życia pacjentów z IBS. Lepsze efekty skuteczności preparatów probiotycznych odnotowano w przypadku kompozycji  jednoszczepowych, niezawierających w składzie inuliny (cukrowej pożywki bakteryjnej, należącej do związków szybko fermentujących). Szczególnie interesujący okazuje się być szczep Lactobacillus plantarum 299v, którego spożywanie może przyczynić się do ograniczenia bólu brzucha i rozdymania jamy brzusznej.


ABC INSULINOTERAPII

Podawanie insuliny (cz. 1)

Iniekcje domięśniowe, szczególnie podane do mięśnia pracującego, mogą zaburzyć proces wchłaniania insuliny. Może to powodować osłabienie kontroli glikemii, w tym jej nadmierne wahania. Wiele badań wykazało, że iniekcje domięśniowe mogą również prowadzić do częstych i niewyjaśnionych epizodów hipoglikemii.

Pacjent może nie być świadomy tego, że wykonuje wkłucie domięśniowe. Istnieje kilka symptomów pozwalających określić, czy substancję podano domięśniowo czy podskórnie. Iniekcje domięśniowe wiążą się z większym ryzykiem krwawienia, zasinienia i bólu. Ból określany jest jako piekący i nasila się przy skurczu mięśnia, w którym znajduje się igła. Jeżeli wykonano wkłucie domięśniowe, igła znajduje się w pozycji pionowej – objaw ten nie występuje podczas iniekcji podskórnych.

Niewyjaśnione wahania glikemii i epizody niedocukrzenia mogą wskazywać na iniekcję domięśniową u dzieci, osób bardzo szczupłych, jak również u osób używających długich igieł lub nieprawidłowo wykonujących iniekcje.


WARTO WIEDZIEĆ

Uwaga na czerniaka

Czerniak jest nowotworem, charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami. Trzeba tu mocno podkreślić, że usunięcie czerniaka (właściwe wycięcie znamienia) na początkowym etapie rozwoju pozwala na wyleczenie prawie 100% chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie.

Zachorowalność na czerniaka w Polsce wynosi około 6 przypadków na 100 tys. ludności, co oznacza około 2400 nowych zachorowań rocznie. Jednak są też dane mówiące o 2500–3000 zachorowań rocznie, z czego aż 1500 wykrywanych jest w stadium zaawansowanym lub rozsianym. Niestety, obserwuje się bardzo wysoką dynamikę wzrostu zachorowań – szacuje się, że liczba czerniaków podwaja się co 10 lat.

Istotnym elementem profilaktyki jest edukacja o potencjalnych czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwór. W przypadku ekspozycji na słońce ważne jest stosowanie preparatów na skórę z odpowiednio wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi, chroniącymi przed promieniami UVA i UVB. Warto dodać, że krem z filtrami należy nakładać na skórę kilka razy w ciągu dnia, także w dni pochmurne.

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content