Diabetyk | Życie z cukrzycą

NEUROPATIA CUKRZYCOWA

Słowniczek pojęć

Badania endoskopowe: Wspólną cechą badań endoskopowych jest to, że wykonywane są one za pomocą giętkiego przewodu (endoskopu) zakończonego miniaturową kamerą (układ optyczny), dzięki której lekarz może obejrzeć wnętrze przewodu pokarmowego. Badania endoskopowe mogą mieć charakter diagnostyczny – obejrzenie wnętrza narządu z ewentualnym pobraniem wycinków bądź wymazów, albo leczniczy – jak np. usuwanie polipów czy tamowanie krwawienia (ostrzykiwanie, klipsowanie, kleje tkankowe i wiele innych metod).

Neuropatoa cukrzycowa, diabetyk.pl, neuropatia, cukrzyca, edukacja, powikłania, leczenie, neuropatia cukrzycowa, życie z cukrzycą

Gastroskopia to badanie przełyku, żołądka i części dwunastnicy. Wymaga, aby pacjent był na czczo. Kolonoskopia służy do badania jelita grubego na całej długości – od odbytu po zastawkę krętniczo-kątniczą (anatomiczne miejsce zespolenie jelita cienkiego z grubym). Kolonoskopia wymaga wcześniejszego oczyszczenia jelita za pomocą środków przeczyszczających i ewentualnie lewatyw, również należy pozostać na czczo. Kolonoskopię wykonujemy w znieczuleniu. Dzięki badaniom endoskopowym możemy zobaczyć i rozpoznać wiele schorzeń: zapalenia śluzówki, chorobę wrzodową i refluksową, polipy, guzy nowotworowe, miejsca krwawienia, nieswoiste zapalenia jelit i wiele innych. Oba badania są inwazyjne i mogą mieć poważne powikłania (krwawienie, przebicie jelita), niemniej jednak pozostają podstawą diagnostyki chorób przewodu pokarmowego.

RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka, dwunastnicy) oraz pasaż przewodu pokarmowego: jest to prześwietlenie rentgenowskie przewodu pokarmowego w kilka minut po wypiciu zawiesiny barytowej. Chory do badania powinien być na czczo, warto też wcześniej zastosować środki usuwające gazy jelitowe (np. Espumisan). Baryt jest substancją cieniującą, doskonale widoczną na zdjęciach. Pokazuje kształt narządów, przez które przechodzi (obecność zwężeń, ubytków w ścianie, guzów). Obserwując chorego pod skopią, można prześledzić ruchy przewodu pokarmowego (perystaltykę). Pasaż przewodu pokarmowego polega na śledzeniu drogi barytu przez cały przewód pokarmowy. Wykonuje się seryjne zdjęcia RTG aż do następnego dnia. Dziś metoda ta została wyparta przez gastro- i kolonoskopię, ale nadal ma swoje miejsce w diagnostyce.