Diabetyk | Życie z cukrzycą

GLIKEMIA WCIĄŻ MAŁO POZNANA

Oznaczanie glikemii (poziomu glukozy we krwi) to kluczowa czynność każdego diabetyka służąca do skutecznej kontroli cukrzycy. Każdy chory prędzej czy później ma wątpliwości, czy samokontrola jest konieczna, czy musi być tak intensywna i czy nie można by zmniejszyć jej częstotliwości. Czy stężenie glukozy we krwi faktycznie jest tak ważne dla stanu naszego zdrowia?

Glikemia wciąż mało poznana, diabetyk.pl, cukrzyca, glikemia, leczenie, terapia, życie z cukrzycą, hiperglikemia, hipoglikemia, poziom cukru

Choroby metaboliczne, w tym cukrzyca, należą do takich schorzeń, których objawy często są słabo wyrażone, niespecyficzne i zauważalne dopiero w sytuacji znacznego nasilenia zaburzeń. Tak jest w przypadku hiperglikemii. Gdy stan przecukrzenia jest chwilowy, możemy go nie odczuwać, dopiero gdy utrzymuje się dłużej, mogą wystąpić oznaki wzmożonego pragnienia, częstsze oddawanie moczu, osłabienie, męczliwość. Z kolei gdy stężenie glukozy gwałtownie się obniża, objawy występują znacznie szybciej – mamy do czynienia z nagłym osłabieniem, potami i „wilczym” głodem, czego trudno nie zauważyć.

Znaczenie samokontroli

Większość osób z cukrzycą doświadcza zarówno hiper-, jak i hipoglikemii, jednak często mało nasilonych, więc nie odczytuje ich jako zagrożenie. Dlatego właśnie pomiary glikemii w warunkach domowych (poza szpitalem) są niezbędnym elementem leczenia cukrzycy. Tylko dzięki nim istnieje możliwość prześledzenia zmian wartości glukozy we krwi. Rodzaj informacji wynikających z oznaczenia glikemii zależy od pory dokonanego pomiaru. Codziennie wykonywane jedno oznaczenie na czczo tuż po obudzeniu pozwala sprawdzić poziom glukozy we krwi po długiej przerwie od posiłku. Jednak nie daje nam informacji, jak wartość glikemii kształtuje się w ciągu dnia, ani jaki wpływ ma na nią posiłek. Dlatego też coraz częściej, nawet u osób z cukrzycą typu 2 leczonych lekami hipoglikemizującymi (obniżającymi poziom glukozy we krwi), zaleca się pomiary stężenia glukozy po posiłku. Wszystkim osobom wymagającym intensywnej insulinoterapii zaleca się wykonywanie od 4 do 7 pomiarów na dobę.