Diabetyk | Życie z cukrzycą

POMPA LEKIEM NA CAŁE ZŁO?

Mam 65 lat, na szczęście jestem bardzo sprawna fizycznie i umysłowo, i nadal pracuję (jako księgowa). Dużo się przemieszczam, bo obsługuję kilka małych firm, ciągle jestem w ruchu. Zdarza się więc, że zrobienie zastrzyku i zjedzenie jakiegoś posiłku bywa problematyczne, a stosuję insulinę ludzką i to czekanie z jedzeniem po wstrzyknięciu, pilnowanie pór posiłków jest strasznie kłopotliwe. Już kilka razy było tak, że w przerwie od iniekcji do posiłku coś się działo, ktoś nagle zgłaszał mi jakiś problem, który od razu trzeba było rozwiązać. W ferworze mijał czas, a ja nic nie jadłam, no i cukier spadał. Dlatego zaczęłam myśleć o zakupie pompy insulinowej, żeby ta terapia była bardziej elastyczna. Dodatkowym argumentem za jest możliwość poprawienia wyniku hemoglobiny glikowanej (obecnie jest dość wysoka, bo wynosi 8,1%). Nie wiem tylko, czy pompa jest dobrym rozwiązaniem w moim przypadku? Czy osoby w moim wieku mogą jej używać? Jakie należy spełnić warunki, jakich zasad przestrzegać, aby terapia przy użyciu tego urządzenia dała dobre efekty u osób w moim wieku?

Halina Gryt

Pompa lekiem na całe zło? Diabetyk.pl, cukrzyca, edukacja, terapia. leczenie, życie z cukrzycą, pompa insulinowa, glikemia, insulina, diabetyk, cukrzyca

Obecnie na polskim rynku jest dostępnych kilka modeli pomp insulinowych. Z upływem czasu stają się one coraz bardziej popularne, a przede wszystkim coraz doskonalsze pod kątem technicznym. Teoretycznie każdy pacjent z cukrzycą typu 1, który ma wskazania do tego typu leczenia, a jednocześnie jest odpowiednio przeszkolony i prowadzony przez doświadczonego lekarza, może podjąć tę formę leczenia.