ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Insulina wziewna – czy poprawi jakość życia diabetyków?

Nowy preparat jest szybkodziałającą insuliną, którą pacjent z cukrzycą może zażyć na 20 minut przed posiłkiem. Dostępny w postaci proszku do inhalacji, który jest dawkowany za pomocą inhalatora o niewielkich rozmiarach, mieszczącego się w kieszeni ubrania lub w torebce. Do produkcji proszku zastosowano ulepszoną technologię.

Naboje do inhalatora mają rożne dawki insuliny, dzięki czemu pacjent może dobrać odpowiednią dawkę do swoich wskazań i sytuacji klinicznej. Prasa amerykańska podaje, że koszt insuliny wziewnej będzie zbliżony do ceny innych insulin szybkodziałających i podawanych metodą tradycyjną.

Bezpieczeństwo stosowania nowej insuliny wziewnej oceniano w badaniu klinicznym trwającym 24 tygodnie, w którym wzięło udział 3017 osób z cukrzycą. W grupie tej było 1026 osób z cukrzycą typu 1 i 1991 z cukrzycą typu 2. Po 24 tygodniach stosowania odnotowano w obu grupach znamienne obniżenie poziomu glukozy oraz hemoglobiny glikowanej. Do najczęściej obserwowanych objawów niepożądanych należały hipoglikemia, kaszel, bole i podrażnienie gardła.

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content