Diabetyk | Styl życia

OD DECYZJI DO DZIAŁANIA

Kiedy zbliża się wiosna, zaczynamy myśleć o porządkach. Robimy je nie tylko w mieszkaniach, ale i we własnym życiu. Wierzymy, że ta pora roku to czas nowych możliwości.

Droga wiodąca od pomysłu, postawienia sobie celu, do jego osiągnięcia bywa daleka. Pełni entuzjazmu, żywiołowo wchodzimy na tę drogę, często nie zastanawiając się nad kolejnymi krokami, jakie mamy do wykonania, aby przybliżyć się do upragnionych zmian. A to podstawowy błąd. Im bardziej konkretny cel i świadoma „metodyka” zmierzania do celu, tym większa szansa na sukces.

Diabetyk.pl, motywacja do działania, psychologia, styl życia, tworzenie sukcesu, dążenie do celu, odchudzanie, osobowość, cukrzyca

Motywacja do działania

Wiemy z doświadczenia, że samo podjęcie decyzji o zmianie niekoniecznie jest równoznaczne z działaniem. Dlaczego jedni rzeczywiście inicjują zadania i wdrażają je, a inni poprzestają na mglistych czy nawet konkretnych planach, za którymi jednak nie idzie żaden czyn? Ponieważ nie są dostatecznie zmotywowani. Motywacja do działania nie jest stałą cechą charakteru, ale wewnętrznym stanem gotowości do wprowadzenia zmian, którego poziom jest zmienny, w zależności od momentu w życiu. Ponadto kierujemy się pewnymi stałymi wartościami (np. wartościami są dla nas zdrowie, rozwój osobisty, czas dla siebie etc.), co powoduje wybieranie określonych celów. Niektóre z tych wartości ulegają jednak zmianie, a wraz z tym zmieniają się też nasze cele. Działania zaś podejmujemy wtedy, kiedy dana wartość dojdzie do głosu, i gdy mamy motywację i chociaż niewielką nadzieję na realizację celu. Dodatkowo, na naszą wewnętrzną gotowość do wprowadzenia zmian wpływają też okoliczności zewnętrzne.

Kiedy szczęśliwie spotkają się te wszystkie wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania, jakim podlega nasza predyspozycja do działań ukierunkowanych na zmianę w życiu, musimy jeszcze mieć wolę do działania.