ABC INSULINOTERAPII

Zasady są ważne

Wielu pacjentów niestety nie przestrzega zasady dotyczącej odstępu czasowego między podaniem insuliny a posiłkiem. W wyniku tego glikemia gwałtownie rośnie po jedzeniu, nawet do ponad 300 mg/dl, a potem spada. Powoduje to rozchwianie wyrównania metabolicznego, które ma negatywny wpływ na ścianki naczyń krwionośnych – właśnie uszkodzenie śródbłonka naczyń przyczynia się do rozwoju późnych powikłań cukrzycy.

Pacjenci po prostu zapominają o zachowaniu takiej przerwy. Czasami posiłek im się opóźnia, co wynika z roztargnienia lub zaabsorbowania innymi czynnościami. Można sobie wyobrazić, że np. zadzwoni telefon i rozmowa się przedłuża lub ktoś pacjenta odwiedza i po prostu zapomina on o spożyciu zaplanowanego posiłku. Konsekwencją może być hipoglikemia.  Dlatego gdy stosujemy terapię insuliną ludzką krótkodziałającą, musimy przestrzegać zasad. Warto ustawić sobie alarm w telefonie lub minutnik, aby jednak zachowywać odstępy między iniekcją a rozpoczęciem posiłku.


ZDROWO ŻYWIENIOWO

Pyszne i zdrowe pasty kanapkowe

Każde 50 g spożywanych codziennie przetworów mięsnych zwiększa ryzyko raka jelita grubego o 18% – jest to oficjalne stanowisko International Agency for Research on Cancer. Wędliny zawierają szkodliwe konserwanty – azotany i azotyny – oraz powstające w procesie wędzenia rakotwórcze węglowodory aromatyczne. W naszej diecie powinno ich być jak najmniej. Poza tym coraz więcej ludzi cierpi z powodu nietolerancji produktów mlecznych, bo i jakość przemysłowego mleka jest coraz gorsza.

Warto więc przygotowywać domowe kanapki – czy to z użyciem mięsa, serów, jaj, ryb, czy produktów roślinnych. Są co prawda dosyć czasochłonne, ale zaangażowane serce i czas zaprocentują w przyszłości lepszą kondycją fizyczną i psychiczną. A ponieważ w naszej diecie przeważa udział białek pochodzenia zwierzęcego, a brakuje w niej białek roślinnych, przygotowaliśmy propozycje roślinnych i bardzo zdrowych past wegańskich. Zwiększenie udziału białek roślinnych w diecie jest zalecane w przypadku różnych chorób stawów, chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, nadciśnienia i niepłodności – w zasadzie we wszystkich chorobach cywilizacyjnych.


AKTYWNY STYL

Jak ćwiczyć przy nadciśnieniu?

Zmiana stylu życia na zdrowy, a przede wszystkim aktywny, jest zalecana zarówno w celu niedopuszczenia do wystąpienia nadciśnienia, jak i wówczas, gdy już się ono pojawiło i przyjmujemy leki hipotensyjne (obniżające nadciśnienie). Dzięki stosowaniu systematycznego wysiłku fizycznego możliwa jest redukcja liczby i/lub dawek leków potrzebnych do uzyskania kontroli ciśnienia tętniczego. Już pojedyncza sesja ćwiczeń może obniżyć ciśnienie skurczowe o 5–8 mmHg oraz rozkurczowe o 6–8 mmHg, a redukcja ta utrzymuje się odpowiednio ok. 12 godzin i ok. 8 godzin – jest to tak zwana hipotonia powysiłkowa. Natomiast regularny trening fizyczny obniża ciśnienie skurczowe średnio

o 6,9 mmHg oraz rozkurczowe o 4,9 mmHg w grupie pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. U osób z prawidłowymi wartościami ciśnienia tętniczego efekt ten jest znacznie mniejszy (odpowiednio 2 mmHg i 1 mmHg). U pacjentów z granicznym nadciśnieniem wysiłek może spowodować normalizację ciśnienia tętniczego, a ryzyko rozwoju nadciśnienia wykazuje związek ze stopniem aktywności fizycznej. Wzrost aktywności fizycznej pomaga również zredukować nadwagę, poprawić ogólną wydolność ustroju i zmniejszyć umieralność.

Strony: 1 2 3

Skip to content