DIABETYK POLECA

Celiakia przy cukrzycy

Zarówno celiakia, jak i cukrzyca typu 1 mają podłoże w procesach autoimmunologicznych. Dlatego po ujawnieniu się którejś z tych jednostek chorobowych należy przeprowadzić szeroką diagnostykę, niejako w poszukiwaniu innych schorzeń, które także mogą mieć podłoże autoimmunologiczne.

Jedyną i najlepszą metodą leczenia celiakii jest stosowanie diety bezglutenowej przez całe życie. Pozwala ona na cofnięcie się zmian w jelicie cienkim po 3–12 miesiącach, może poprawić kontrolę cukrzycy i zapobiega innym odległym powikłaniom celiakii.

Leczenie choroby trzewnej polega na całkowitym wyeliminowaniu z diety żywności zawierającej gluten, zarówno u pacjentów z objawami celiakii, jak i u osób bez objawów klinicznych. Na wprowadzenie takiej diety większość chorych odpowiada szybką kliniczną poprawą pojawiającą się w ciągu kilku tygodni, choć normalizacja błony śluzowej jelita może trwać miesiącami, szczególnie u dorosłych pacjentów.

Poważny problem terapeutyczny stanowi zbilansowanie diety dla osoby z cukrzycą i celiakią oraz ustalenie takiego planu żywieniowego, by glikemie utrzymywały się na poziomie wartości rekomendowanych. Nie jest to łatwe, bo produkty bezglutenowe w większości przypadków charakteryzują się wysokim indeksem glikemicznym (IG).


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Kiedy rośnie glikemia?

Wysoki poziom glukozy we krwi często nie daje tak oczywistych i odczuwalnych objawów jak niedocukrzenie (hipoglikemia), ale w przypadkach skrajnych – gdy w wyniku niedoboru insuliny dochodzi do kwasicy ketonowej – jest stanem bardzo groźnym, nierzadko wymagającym pilnej interwencji medycznej (często w warunkach szpitalnych).

Dlatego nie powinno się pomijać pomiarów glikemii wpisanych w codzienny plan samokontroli, nawet jeśli czujemy się dobrze i nic nie wskazuje na hiperglikemię.

Jeśli poziom glukozy wzrasta na krótko (np. po dużym posiłku), można w ogóle tego nie odczuć. Są osoby, które – poza trochę większym zmęczeniem – czują się dobrze nawet przy bardzo wysokich glikemiach (288–324 mg/dl). Samopoczucie znacznie się pogarsza w wyniku hiperglikemii spowodowanej brakiem insuliny i następującym w jego efekcie pojawieniem się związków ketonowych we krwi. Wówczas samopoczucie się pogarsza nawet, gdy poziom glukozy nie przekroczy 216–270 mg/dl.


POD LUPĄ

Preparaty na wzrok

Apteczne półki uginają się pod ciężarem preparatów „na wzrok”. Są to niemal wyłącznie suplementy diety (nie licząc różnych kropli do oczu, które mają najczęściej status wyrobu medycznego).

Tego typu produkty na ogół zawierają te same składniki, które różnią się liczbą oraz zawartością. I tak np. żaden suplement diety na wzrok nie może obyć się bez luteiny, większość posiada też zeaksantynę oraz kwasy omega-3. Do tego w ich składzie można spotkać szereg witamin (A, C, E) oraz minerałów (cynk, miedź, selen, mangan). Niektóre zawierają też surowce ziołowe, takie jak owoc czy ekstrakt z borówki. (…)

W przypadku retinopatii cukrzycowej najważniejszym sposobem zapobiegania poważniejszym uszkodzeniom narządu wzroku jest kontrola glikemii na odpowiednim poziomie. Dostępne na rynku aptecznym suplementy diety zawierają składniki, których stosowanie może opóźnić wystąpienie zwyrodnienia plamki żółtej. Trudno jednak znaleźć dowody i badania, które mówiłyby o ich jakiejkolwiek skuteczności w profilaktyce lub leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki żółtej, a więc najgroźniejszego powikłania w ramach retinopatii. Źródła naukowe jednoznacznie wskazują, że najskuteczniejszym sposobem, na zapobieganie tego typu uszkodzeniom wzroku jest prawidłowa glikemia.

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content