POD LUPĄ

Energia w kapsułce

Jesienna chandra jest częstą przyczyną wizyt w aptekach. Czy dostępne w nich suplementy diety i leki mające dodawać energii rzeczywiście działają?

Osoby z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobami serca, nerek, wątroby, tarczycy i zakrzepowo-zatorowymi powinny przed rozpoczęciem kuracji preparatami roślinnymi, zwłaszcza zawierającymi żeń-szeń oraz kofeinę, skontaktować się z lekarzem. Pacjenci zażywający leki o działaniu przeciwagregacyjnym (np. Acard, Polocard, Aspirina Protect) lub przeciwzakrzepowym (np. Warfaryna) nie mogą jednocześnie stosować preparatów, które w swoim składzie zawierają żeń-szeń lub miłorząb japoński – zwiększa to bowiem ryzyko krwawień wewnętrznych. Jeśli po 6 miesiącach stosowania odpowiedniej diety, zdrowego stylu życia, ograniczania stresu i zażywania wspomnianych preparatów, uczucie zmęczenia, senności i dekoncentracji utrzymuje się – warto zgłosić się do lekarza.


ZADBAJ O SIEBIE

Kolory a zdrowie

Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak duży wpływ mają na nas kolory. Istotne jest nie tylko, w jakiego koloru pomieszczeniu przebywamy, ale też w jakiej pościeli śpimy i jakiego koloru bieliznę nosimy. Zdarza się, że gwałtowna skłonność do danej barwy jest sygnałem rozpoczynających się w organizmie zaburzeń.

Często organizm sam podpowiada nam, jakiego koloru potrzebuje albo jakie barwy są dla nas niekorzystne. Jeśli np. ktoś wcześniej nie lubił zieleni, a teraz nagle czuje się w niej świetnie, to sygnał, że w ten właśnie sposób trzeba uregulować pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Początkowo zieleń działa korzystnie, jednak w miarę pogłębiania się nierównowagi może wywołać pogorszenie, zaostrzyć rozwój choroby. Tak więc ten sam kolor raz może pomoc, innym razem zaszkodzić. Dlatego tak ważne jest, aby nie używać kolorów bez zastanowienia. W sygnalizowane nam przez organizm potrzeby warto więc się wsłuchiwać. Nie powie nam tego wprost, ale za pośrednictwem odczuć, niespodziewanych chęci zrobienia czegoś. Kiedy np. jest niespokojny czy zmęczony pod wpływem stresu, możemy odczuć intuicyjnie potrzebę kontaktu z naturą, z zielenią i błękitem (spaceru po lesie czy w parku itp.).

Strony: 1 2 3

Skip to content