DIABETYK POLECA

Domowe laboratorium

Przypominamy, że testy paskowe do glukometrów nie są uniwersalne. Pomiaru wartości glikemii dokonujemy za pomocą pasków właściwych dla określonego glukometru. Należy pamiętać, żeby po wyjęciu paska testowego z fiolki zaraz ją zamknąć, ponieważ paski testowe są bardzo wrażliwe na wpływ środowiska zewnętrznego. Szczególnie niekorzystnie oddziałują na nie zawarta w powietrzu para wodna oraz tlen.

Niektórzy producenci umieszczają we wnętrzu fiolki substancję pochłaniającą wilgoć, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie pasków. Ponadto, wszystkie paski testowe są wrażliwe na temperaturę, dlatego w czasie przechowywania i użytkowania nie należy ich narażać na skrajne temperatury. Temperatura przechowywania pasków jest określona na opakowaniu i należy dbać o to, aby nie zostawiać pasków w miejscach, w których przekracza ona zakres dopuszczalny, takich jak: lodówka, nasłoneczniony parapet czy zamknięty samochód.

Pasków testowych można używać tylko zgodnie z terminem ważności i przez określony czas od pierwszego otwarcia opakowania. Z reguły wynosi on trzy miesiące. Korzystanie z nich po terminie ważności lub przez okres dłuższy niż trzy miesiące po pierwszym otwarciu może spowodować, że uzyskane wyniki będą się różniły od stanu faktycznego.


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Ciąża i cukrzyca: radość podszyta obawami

Uważam, że każda dziewczyna – nawet jeśli jeszcze nie planuje dziecka – powinna myśleć o cukrzycowej kontroli. Dla dobra dziecka, ale przede wszystkim dla siebie.

Prawidłowa hemoglobina (odzwierciedlająca stabilną i dobrą samokontrolę) w momencie zajścia w ciążę to ogromnie ważna kwestia – jeśli wartości hemoglobiny rosną do 8–9%, 10% i więcej procent, zdecydowanie rozsądniej byłoby je najpierw obniżyć co najmniej do 7% i utrzymywać przynajmniej przez 3–6 miesięcy, zanim do praktycznych starań faktycznie dojdzie. Co ważne, obniżanie hemoglobiny nie może być nagłe – najlepiej, by działo się to stopniowo. Dlaczego tak jest? Nagła zmiana może negatywnie wpłynąć na zdrowie i spowodować pojawienie się powikłań, takich jak retinopatia czy nefropatia.


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Czy cukrzycę typu 2 można wyleczyć?

Na wstępnym etapie zaburzeń często udaje się zatrzymać ich dalszy rozwój i doprowadzić do normalizacji metabolizmu węglowodanów i lipidów. Czasami można nawet zakończyć farmakoterapię i uznać, że doszło do wyleczenia cukrzycy. Zawsze jednak należy pamiętać o predyspozycjach genetycznych i konieczności bardzo starannej profilaktyki polegającej na rygorystycznym utrzymywaniu należnej masy ciała i obwodu talii. Przyjmuje się, że u kobiet nie może on przekraczać 80 cm, a u mężczyzn 94 cm.

Na postawione w tytule pytanie odpowiedź jest twierdząca pod warunkiem wczesnego rozpoznania i bardzo intensywnego leczenia, a przede wszystkim zdecydowanej redukcji otyłości.

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content