ZDROWO ŻYWIENIOWO

Dieta poprawiająca stan skóry

Włosy, paznokcie i skóra odzwierciedlają nasz stan zdrowia. Kondycja organizmu bezpośrednio zależy od sposobu odżywiania. Urodzie sprzyja spożywanie właściwej porcji potrzebnych składników odżywczych i substancji czynnych (wody, białka, węglowodanów, tłuszczów, błonnika, witamin, makro- i mikroelementów).

Bardzo często możemy modyfikując skład swojego jadłospisu, poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci, ponieważ wpływają na nie składniki odżywcze dostarczane z dietą. Poszczególne składniki pełnią różnorodne role, trudno przesądzać, które z nich są ważniejsze, ale jedno pozostaje pewne – już niewielkie ich niedobory negatywnie wpływają na kondycję zarówno skóry, włosów, jak i paznokci. Jest to o tyle istotne, że w przebiegu cukrzycy, zwłaszcza niewyrównanej, dochodzi do zmian naczyniowych i w efekcie do niedożywienia skóry. Oczywiście bardzo ważnym aspektem związanym z kondycją skóry, włosów i paznokci jest ogólny stan zdrowia i występowanie chorób (choćby cukrzycy i jej wyrównanie).


WARTO WIEDZIEĆ

Czy warto być optymistą?

Osoby o nastawieniu pesymistycznym, żyjąc w napięciu i stresie, nie tylko wolniej powracają do zdrowia, ale – będąc często przygnębione – zwiększają ryzyko zawału serca czy depresji. Kobiety, które cechuje pesymizm, w porównaniu do swoich optymistycznych koleżanek mają o 30% wyższe ciśnienie i wyższy poziom cholesterolu.

U osób o optymistycznym nastawieniu jest odwrotnie. Doświadczanie emocji pozytywnych ma wpływ na system immunologiczny (wzrost przeciwciał S-Ig A). Już sama sytuacja, kiedy pacjent dowiaduje się o chorobie, może powodować pojawianie się emocji negatywnych, np. lęku. Istotne jest zatem, jak potrafi sobie z nim radzić. Warto wskazać, że optymizm wydaje się chronić przed skutkami stresu, przynajmniej w przypadku krótkotrwałych stresorów. Jednak cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która wymaga od pacjenta samokontroli. By  przeciwdziałać ewentualnym powikłaniom, powinien on kontrolować glikemię, przestrzegać diety, nie zapominać o aktywności fizycznej. Optymiści, jeśli tylko są przekonani o skuteczności leczenia, są nim bardziej zainteresowani i stosują się do zaleceń lekarza, np. częściej kontrolują poziom glukozy we krwi.

Strony: 1 2 3

Skip to content