DIABETYK POLECA

Podstawową zasadą skuteczności podejmowanych działań jest ustalenie celu. Nie może być on ani zbyt łatwy, ani za trudny. Jeśli będzie zbyt łatwy, jego osiągnięcie nie sprawi nam żadnej satysfakcji i nie będzie zachętą do kontynuowania dalszych starań. Jeśli z kolei będzie zbyt trudny albo wręcz niemożliwy do wykonania (w danych warunkach i otaczającej rzeczywistości), to sam fakt, że my się staramy, a zamierzone efekty nie przychodzą, będzie nas jeszcze bardziej demotywował. Zamiast cieszyć się, że osiągnęliśmy cokolwiek, mamy poczucie niezadowolenia, ponieważ zamierzenia były inne.


POD LUPĄ

Już w latach 70. pojawiły się pierwsze doniesienia naukowe wskazujące na obecność receptora VDR w trzustce. Dalsze badania wykazały, że niedobór witaminy D upośledza wydzielanie insuliny przez trzustkę. Wyrównanie jej niedoboru usprawnia przemianę proinsuliny do insuliny oraz powoduje poprawę jej wydzielania. Kolejny aspekt działania witaminy D to polepszenie warunków wchłaniania wapnia w przewodzie pokarmowym i jego wykorzystania przez komórki beta trzustki, których sprawne funkcjonowanie jest niezbędne do prawidłowego wytwarzania insuliny.

Prawidłowy poziom witaminy D w organizmie oznacza zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę. Tę zależność wykazało badanie przeprowadzone na 4097 zdrowych mieszkańcach Finlandii, którzy byli obserwowani przez 17 lat. Im niższy był poziom witaminy D we krwi, tym większe było ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Strony: 1 2 3

Skip to content