DIABETYK POLECA

Dietetyczne dania na świątecznym stole

Tematy związane z żywieniem diabetyków należą do jednych z najbardziej złożonych i kłopotliwych, ale nie dlatego, że ich dieta jest bardzo skomplikowana, lecz za sprawą skutków, jakie wynikają z nieprzestrzegania pewnych reguł i zasad. Zatem nietrudno sobie wyobrazić, że czas okołoświąteczny dla wielu osób może być przyczyną dodatkowej frustracji.

Nie byłoby prawdziwej Wielkanocy, gdyby nie tradycyjne babki drożdżowe, mazurki czy serniki, ale… kluczową sprawą jest modyfikacja ich receptur. Chodzi przede wszystkim o zminimalizowanie ilości tłuszczu i cukru (między innymi zmniejszenie ilości margaryny, zamianie sera pełnotłustego na chudy, ograniczeniu ilości śmietany) lub zastosowanie zamienników cukru (substancji słodzących). Takie proste zabiegi mogą odchudzić ciasto nawet o połowę kalorii. A mniej tłuszczu i cukru w posiłku oznacza znacznie mniejszy wzrost glikemii poposiłkowej.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że na stężenie glukozy we krwi poza węglowodanami wpływa także ilość białka i tłuszczu, z tym że wzrost stężenia glukozy jest znacznie wolniejszy i trwa kilka godzin (w zależności od składu posiłku nawet do 6–8 godzin).


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Cukrzycowy futuryzm

Dużo mogłoby się zmienić, gdyby w końcu do sprzedaży dopuszczono insulinę ultraszybką. Analogi szybkodziałające miały swoje minusy – zaczynały działać szybko, ale najskuteczniej dopiero po ok. 1,5 godziny od podania. W związku z tym, jeśli jadłam zwykłe węglowodany złożone (np. ciemny chleb), to nie miałam przecukrzenia, ale jeśli spożyłam coś o wyższym indeksie glikemicznym – np. banana, żelki czy słodki napój – zawsze po godzinie miałam przecukrzenie – cukier normował się dopiero ok. dwie godziny po jedzeniu.

Insulina ultraszybka powinna być znacznie bardziej dopasowana do tego rodzaju posiłków – jej szczyt działania następuje już po 45 minutach, więc hipotetycznie można jeść (bez hiperglikemii) i takie delikatesy. Niestety, należy uważać na niedocukrzenia przy innych rodzajach posiłków, dlatego z insuliną ultraszybką może się w ogóle zmienić sposób podania insuliny – i w bazie, i w bolusach. A w konsekwencji, dawki dobowe pewnie znów ulegną zmniejszeniu (niesamowite!).


ABC INSULINOTERAPII

Przecukrzenie

Stan hiperglikemii przewlekłej (utrzymującej się przez tygodnie, miesiące, lata) może między innymi dotyczyć sytuacji, gdy osoba z cukrzycą jest nieskutecznie leczona insuliną lub nie stosuje się do zaleceń lekarskich. Część pacjentów ma zalecone stałe dawki insuliny, ale nie jest edukowana w aspekcie ich modyfikacji. Dotyczy to najczęściej osób w starszym wieku.

Jak wiadomo, cukrzyca typu 2 rozwija się latami – zdolności wydzielnicze trzustki wraz z upływem czasu maleją. Leczenie insuliną wymaga modyfikacji, najczęściej po kilku latach trwania choroby. Jeśli pacjent pomimo upływającego czasu i rozwoju cukrzycy nie zmienia leczenia lub dawek insuliny, może doświadczać długotrwałej hiperglikemii (nie zdając sobie sprawy, że działa tym samym na szkodę swojego zdrowia). Hiperglikemia uszkadza duże i małe naczynia, nerwy i pozostałe narządy.

Strony: 1 2 3

Skip to content