ZDROWO ŻYWIENIOWO

Flora jelitowa

Badania wykazały, że dodane do diety prebiotyki, czy to w postaci naturalnej czy przemysłowej, zmniejszają masę ciała nawet przy diecie bogatej w tłuszcze – zwiększają liczbę Bifidobacterii, poprawiają tolerancję glukozy, wydzielanie przez trzustkę i wchłanianie do komórek insuliny oraz normalizują procesy zapalne w organizmie.

Do diety warto włączyć również probiotyki, czyli gotowe preparaty farmaceutyczne zawierające mieszanki różnych szczepów bakterii. Kolejne badania dowiodły, że suplementacja Lactobacillus rhamnosus PL 60, wytwarzającej sprzężony kwas linolowy, skutecznie pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Lepiej więc zainwestować w probiotyk niż w inne suplementy odchudzające. Probiotyk (żywe bakterie) i prebiotyk (pożywka dla nich) związane w jednym preparacie noszą nazwę synbiotyku i tego typu farmaceutyki zdają się wykazywać najbardziej kompleksowe działanie. Oczywiście nie zapominajmy o kiszonkach, które są wspaniałym naturalnym źródłem zarówno pożytecznych bakterii, jak i kwasu mlekowego oraz błonnika.


WARTO WIEDZIEĆ

Prawa pacjenta

Kwestie formalne towarzyszą nam od pierwszego spotkania ze służbą zdrowia. Tematyka praw pacjenta, zgody pacjenta na czynności medyczne, informowania chorego, a także jego rodziny o stanie zdrowia są obwarowane prawnymi przepisami. Podstawowa nawet ich znajomość pozwala uniknąć nieporozumień między personelem medycznym a chorym i jego rodziną.

Lekarz może przeprowadzić badanie lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, po wyrażeniu zgody przez pacjenta.

W przypadku prostych i niestwarzających zagrożenia czynności wystarcza zgoda ustna, np. na osłuchanie pacjenta, zmierzenie ciśnienia tętniczego. W przypadku zabiegu operacyjnego albo zastosowania metody leczenia lub diagnostyki stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta zgodę wyraża się w formie pisemnej. Obecnie bardzo dużo mówi się o świadomej zgodzie pacjenta. Oznacza ona, iż lekarz powinien w sposób jasny wyjaśnić wszelkie wątpliwości pacjenta związane z procedurą medyczną i dopiero po przedstawieniu wad i zalet danej metody leczniczej lub diagnostycznej, ewentualnych powikłań, ich częstości, a także metod alternatywnych (nawet, jeśli nie są stosowane w danym szpitalu) odebrać zgodę pacjenta.

Strony: 1 2 3

Skip to content