POD LUPĄ

Znikające insuliny

Próba zakupu leków przez diabetyka coraz częściej kończy się długą wędrówką po aptekach. W wielu przypadkach zdobycie choć jednego opakowania niezbędnej do życia insuliny to nie lada wyczyn. Dlaczego tak się dzieje?

Teoretycznie każda apteka powinna zapewnić pacjentowi dostęp do niezbędnych leków. Nawet jeśli nie ma ich w danej chwili, to prawo zobowiązuje farmaceutę do realizacji recepty w późniejszym terminie. Niestety, coraz częściej pracownicy aptek bezsilnie rozkładają ręce, tłumacząc, że poszukiwanych insulin nie ma w hurtowniach, a ich zamówienie graniczy z cudem. Co gorsza, problem ten dotyczy w Polsce blisko 200 leków.


ABC INSULINOTERAPII

Niedocukrzenie

Podczas stosowania insulinoterapii hipoglikemia może wystąpić między innymi w nocy, między 2–4. W tym czasie aktywna jest insulina o przedłużonym czasie działania, tzw. NPH (Neutral Protamin Hagedorn), która w tych godzinach (po podaniu jej przed snem) działa najsilniej. Stanowi ona dla organizmu tzw. bazę. Insulina ta jest również podawana w mieszankach insuliny ludzkiej.

Jeśli epizod hipoglikemii wystąpi w nocy, zmierz glikemię. Jeśli to niemożliwe lub czujesz się bardzo źle, spożyj ok. 15 g glukozy (np. pół szklanki soku jabłkowego, tabletki glukozowe lub cztery kostki cukru) i zmierz glikemię po 15 minutach. Jest to tzw. reguła 15/15. Jeśli glikemia wzrośnie, możesz położyć się spać. Jeśli utrzymuje się poniżej 70 mg/dl, ponownie spożyj 15 g węglowodanów. Gdy sytuacja tego wymaga, zaleca się również spożycie kanapki.

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content