SAMI O SOBIE

Motywacja w samokontroli cukrzycy

Motywacja musi wiązać się z trwałym poczuciem sensu nawet najmniejszych działań i decyzji służących samokontroli. Choroby przewlekłe można porównać do długoterminowych wyzwań, dla których naturalne są przypływy i odpływy motywacji.

Jak sobie pomóc z psychicznym obciążeniem? Lata z cukrzycą typu 1 nauczyły mnie, że nie warto zadręczać się każdym niepowodzeniem i reagować zbyt emocjonalnie. Złe emocje i stres przy gorszym okresie w cukrzycy powodują, że jeszcze trudniej doprowadzić glikemię do porządku.


DIABETYK POLECA

Obniżamy wysokie glikemie

O ile obniży poziom glukozy we krwi jedna jednostka insuliny? Współczynnik korekcji, co to jest i w jakim celu się go stosuje? Jak dawkować insulinę przy wysokim stężeniu glukozy w różnych porach dnia i sytuacjach?

Gdy czujesz się źle, masz nudności lub wymiotujesz, sprawdź stężenie związków ketonowych w moczu lub we krwi. Obecność związków ketonowych świadczy o niedoborze insuliny! Gdy wartość glikemii jest wysoka (> 252 mg/dl, 14 mmol/l) i obecne są związki ketonowe, należy podać dodatkową dawkę insuliny (0,1 j./kg), aby obniżyć stężenie glukozy we krwi i zatrzymać produkcję związków ketonowych w wątrobie. Dodatkowa insulina nie powinna być podawana częściej niż co drugą (szybkodziałający analog) lub co trzecią godzinę (insulina krótkodziałająca). W przeciwnym razie działanie insulin skumuluje się i spowoduje hipoglikemię. Szybkodziałające analogi insuliny to najlepszy wybór w takiej sytuacji. Ich szybkie działanie jest równoznaczne z mniejszym ryzykiem nakładania się dawek.

Strony: 1 2 3

Skip to content