POD LUPĄ

Ostrożnie z lekami dla dzieci!

Niestety, działania niepożądane leków podanych dzieciom najczęściej wynikają z ich niewłaściwego zastosowania i nadmiernej pewności siebie rodziców. Skutkuje to między innymi podawaniem leków niezgodnie ze wskazaniami, ignorowaniem ograniczeń oraz przeciwwskazań.

Często też rodzice łączą kilka preparatów, chcąc przyspieszyć leczenie dziecka, podczas gdy efektem takiego postępowania jest jedynie zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Dotyczy to także samodzielnego podawania dzieciom leków dostępnych na receptę, które akurat znajdują się w domowej apteczce.


ABC INSULINOTERAPII

Czy wiesz, gdzie wstrzykiwać insulinę?

Insulina zadziała na komórkę wówczas, gdy zwiąże się z odpowiednimi receptorami znajdującymi się na jej powierzchni. Do komórek insulina trafia przez krwiobieg. Zanim jednak tam trafi, zostaje wstrzyknięta w tkankę podskórną. Szybkość wchłaniania insuliny zależy m.in. od obszaru, w który jest podawana. Zatem, który z obszarów ciała jest najbardziej odpowiedni do wstrzykiwania używanej przez ciebie insuliny?

Insulina powinna być wstrzykiwana do tkanki tłuszczowej w iniekcji podskórnej. Zastrzyk w mięsień grozi zbyt szybkim wchłonięciem insuliny i ryzykiem hipoglikemii. Aby uniknąć wstrzyknięć domięśniowych, należy unieść fałd skórny dwoma palcami – kciukiem i wskazującym – a następnie w jego środek wprowadzić igłę. Najlepiej używać krótkich igieł, np. 6 mm. Jeśli tkanka podskórna jest wystarczająco gruba (ok. 8 mm), wstrzyknięcia mogą być wykonywane bez unoszenia fałdu skory. Im grubsza jest tkanka podskórna, tym większa jest insulinooporność. Wchłanianie insuliny może być zaburzone.

Strony: 1 2 3

Skip to content