DIABETYK POLECA

Ze świata diabetologii – Konferencja ISPAD (cz. 2)

Choć kiedyś cukrzycę typu 1 określało się mianem „cukrzycy wieku dziecięcego”, dziś już wiadomo, że zachorować na nią mogą zarówno dzieci, jak i dorośli (nie tylko młodzi dorośli, ale także 40-, 50- czy 60-latkowie). Z drugiej strony, choć cukrzyca typu 2 najczęściej kojarzona jest z dorosłymi, a nawet osobami starszymi, coraz częściej rozpoznaje się ją także u najmłodszych. Nadwaga i otyłość to największe wyzwanie współczesnego świata (szczególnie w krajach rozwiniętych), a liczba dzieci z nadwagą i otyłością nieprzerwanie i intensywnie rośnie.

Dzieci są coraz mniej aktywne fizycznie, coraz więcej czasu spędzają przed komputerami. Oprócz tego nie zawsze zdrowo się odżywiają – cóż, biorą przykład z dorosłych. Nie dziwi więc, że wątki związane z dietą i aktywnością fizyczną oraz ryzykiem nadwagi, otyłości i związanych z nimi chorób, także znalazły się na konferencyjnej tapecie. Gdy myślimy o powikłaniach cukrzycy, najczęściej przychodzą nam do głowy retinopatia i nefropatia. Często zapominamy, że jednym z częstszych problemów także w przypadku cukrzycy typu 1, są również problemy sercowo-naczyniowe.


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Polineuropatia cukrzycowa – diagnostyka i leczenie

Polineuropatia cukrzycowa rozwija się głownie u osób z długotrwale źle kontrolowaną glikemią. Sprzyjają jej wystąpieniu takie dodatkowe czynniki jak długi czas trwania cukrzycy, starszy wiek, otyłość, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nadciśnienie tętnicze i podwyższony poziom cholesterolu. Wskutek połączonego negatywnego oddziaływania tych czynników dochodzi do postępującego zaniku włókien nerwów obwodowych. Zmiany występują zarówno w obwodowych nerwach somatycznych, jak i części autonomicznej układu nerwowego.

Dodatkowo dołączają się zmiany w mikrokrążeniu. Rozpoznanie uszkodzenia nerwów w początkowym okresie może nastręczać pewnych trudności, ponieważ odczuwane dolegliwości są niecharakterystyczne i z tego powodu mogą być bagatelizowane lub przypisywane innym niż cukrzyca przyczynom. Pacjenci często odczuwają mrowienie, drętwienie, szczypanie, palenie, swędzenie dłoni i stóp. Charakterystyczne są bole kończyn, często występujące w nocy. W niektórych przypadkach wysiłek fizyczny zmniejsza nasilenie dolegliwości bólowych w obrębie kończyn dolnych.


POD LUPĄ

Co na obniżenie cholesterolu?

Zdecydowanie najliczniejszą grupą suplementów diety, którym przypisuje się właściwości obniżające poziom cholesterolu, są preparaty zawierające w swoim składzie kwasy omega-3.

Ich stosowanie stało się wręcz jednym z głównych zaleceń, jakie pacjenci z hipercholesterolemią słyszą w gabinetach lekarskich. Występują zarówno w olejach roślinnych, jak i zwierzęcych. Ich najbogatszymi i najpopularniejszymi źródłami są oleje z łososia (5182 mg na łyżkę stołową) i dorsza (2811 mg na łyżkę stołową), choć na głowę bije je olej lniany (7980 mg na łyżkę stołową). Mechanizm działania kwasów omega-3 nie został do tej pory dokładnie poznany. Na podstawie badań ustalono jednak, że generalnie obniżają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wykazują działanie antyarytmiczne i przeciwzapalne, przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi, stabilizacji blaszki miażdżycowej, rozszerzania naczyń krwionośnych, wykazują również aktywność antyagregacyjną.

Strony: 1 2 3

Skip to content