ABC INSULINOTERAPII

Miejsce mieszanek insuliny w leczeniu cukrzycy typu 2

Współcześnie u osób z cukrzycą typu 2 stosuje się schemat terapii tzw. konwencjonalnej, w której podaje się fabrycznie przygotowane mieszanki. Są one proste w użyciu i ułatwiają terapię (mniejsza liczba wstrzyknięć, mniejsze ryzyko zapominania o wstrzyknięciach). Mieszanka insulinowa zawiera dwie insuliny: jedną o fazie szybkiego działania, drugą – o długim działaniu.

Faza szybka odpowiada za obniżenie glikemii po posiłku, natomiast faza wydłużona pokrywa zapotrzebowanie na insulinę w okresie niskiego stężenia glukozy, np. na czczo, tuż przed posiłkami oraz w nocy. Proporcje insuliny szybkodziałającej do  wolnodziałającej są rożne. Najczęściej stosowana mieszanka 30/70 oznacza, że znajduje się w niej 30% insuliny szybkodziałającej i 70% wolnodziałającej. Mieszanki insuliny stosuje się w rożnych schematach – raz, dwa lub trzy razy na dobę, najczęściej w skojarzeniu z metforminą.

Przed użyciem mieszanki insulinowej należy ją dokładnie wymieszać.


WARTO WIEDZIEĆ

Lecznicze zimno

Istnieje duża liczba schorzeń, w których zalecana jest krioterapia ogólnoustrojowa. Do wskazań należą między innymi choroby reumatyczne, zmiany zwyrodnieniowe stawów, stany po urazach układu mięśniowo-szkieletowego (stłuczenia, skręcenia, krwiaki), choroby układu nerwowego, na przykład stwardnienie rozsiane, zespoły przeciążeniowe mięśni, stawów i kręgosłupa, zaburzenia depresyjne oraz zaburzenia snu.

Krioterapia stosowana jest również w medycynie sportowej i odnowie biologicznej. Zalecana jest jako jeden z elementów leczenia nadwagi i otyłości. Uruchomienie mechanizmów poprawiających odporność i działanie hartujące powodują, że zabiegi krioterapii są godne polecenia przed sezonem jesienno-zimowym, kiedy dochodzi do wzrostu zachorowań na schorzenia dróg oddechowych (infekcji, przeziębień czy katarów).

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content