DIABETYK POLECA

Święto w kolorze nieba

IDF zachęca kraje członkowskie do działań lokalnych. Organizacje zrzeszające diabetyków prowadzą w ramach świętowania liczne spotkania informacyjne, warsztaty, spotkania prasowe, przygotowują rozmaite wydarzenia, takie jak zawody sportowe, wystawy, koncerty, marsze, wyścigi rowerowe lub biegi. W okolicach 14 listopada pojawiają się też w prasie artykuły mówiące o cukrzycy, temat ten gości w programach radiowych i telewizyjnych.

Im jest o wydarzeniu głośniej, tym oczywiście lepiej, dlatego IDF zachęca do drukowania plakatów i ulotek informacyjnych (można je pobrać ze strony www.idf.org). W ramach obchodzenia Światowego Dnia Cukrzycy w wielu krajach przeprowadza się również bezpłatne badania diagnostyczne. Najbardziej jednak widocznym i spektakularnym sposobem obchodzenia święta jest oświetlanie pomników i budynków na niebiesko oraz tworzenie przez ludzi żywych błękitnych kręgów.


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Mam cukrzycę. Mam partnera. Mam dziecko

Cukrzyca to jedynie pewien aspekt naszego życia. Musimy podawać sobie insulinę i sprawdzać stężenie glukozy we krwi, żeby normalnie funkcjonować. Właściwie tylko te dwa dość absorbujące obowiązki (w pewnym uproszczeniu) różnią nas od naszych rówieśników. Poza tym tak samo jak oni pracujemy, chodzimy do szkoły, poznajemy świat, zakochujemy się i chcemy założyć rodzinę (niekoniecznie z osobą, która też ma cukrzycę).
W rzeczywistości cukrzycy ukryć się nie da, dlatego im wcześniej nasz partner będzie o niej wiedział, tym lepiej. Nie maskujmy wykonywania pomiarów, nie bójmy się, że zobaczy pompę insulinową albo wstrzykiwacz. Jeśli ma to być poważna relacja, prędzej czy później wszystko wyjdzie na jaw.

POD LUPĄ

Męski problem

Statystyki są dla mężczyzn bezlitosne. Blisko połowa panów po pięćdziesiątce ma problemy z prostatą. Z wiekiem ten odsetek rośnie, zmieniając życie większości z nich w mękę.
Łagodny przerost prostaty jest dolegliwością uciążliwą, ale nie śmiertelną. Przy odpowiednio wczesnym zdiagnozowaniu i wprowadzeniu farmakoterapii nie powinien skutkować zagrażającymi życiu powikłaniami. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją schorzenia stercza, które mogą być potencjalnie śmiertelne. Należy do nich zapalenie gruczołu krokowego oraz rak prostaty. Bardzo ważna jest szybka diagnostyka już przy pierwszych problemach ze strony gruczołu krokowego, dlatego wszyscy mężczyźni po 50. roku życia powinni co roku badać swoją prostatę – szczególnie, jeśli zaczynają odczuwać dolegliwości z jej strony. Jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki raka prostaty, zaleca się coroczne badania już od 40. roku życia.

ABC INSULINOTERAPII

Fakty na temat insulinoterapii

Iniekcje insuliny w pewnym momencie terapii cukrzycy typu 2 są niezbędne, ponieważ choroba ma charakter postępujący, co oznacza, że wraz z jej trwaniem trzustka wydziela coraz mniej własnej insuliny. Zalecenia dotyczące leczenia wysokich wartości glikemii opracowywane są przy uwzględnieniu stopnia rozwoju cukrzycy. W związku z tym terapia przebiega kilkuetapowo.

Nie istnieje jeden model leczenia insuliną, który byłby rekomendowany dla wszystkich. Wybór sposobu terapii jest podyktowany indywidualnymi celami leczenia i potrzebami osoby z cukrzycą. Jest to bardzo spersonifikowany proces. Wybrany model insulinoterapii ma przynieść pacjentowi korzyści, a wybrane preparaty skutecznie kontrolować wyrównanie choroby. Modele insulinoterapii: leki doustne + insulina bazowa, mieszanki insuliny, wielokrotne wstrzyknięcia.

ZDROWO ŻYWIENIOWO

Jesienna dieta

Natura powoli szykuje się do zimowego snu. Dni są coraz krótsze i chłodniejsze, słońce słabiej grzeje, w związku z czym tracimy energię, dobre samopoczucie i odporność. Z targu powoli znikają świeże warzywa i owoce – mogłoby się wydawać, że nasza dieta straci kolory, witaminy i stanie się uboga… Nic bardziej mylnego! Jesienna dieta wcale nie musi być nudna.

Podstawą zdrowej diety o każdej porze roku powinny być węglowodany, oczywiście z przewagą cukrów złożonych. Dziś w polskiej kuchni królują ziemniaki i pieczywo, jednak w dawnych czasach podstawą jadłospisu były kasze. Warto powrócić do tego źródła witamin, minerałów, błonnika i innych ważnych związków regulujących pracę naszego organizmu. Szczególnie jesienią, kiedy chodzimy zmęczeni, wyziębieni i przygnębieni, kasze nie tylko dodają energii i ogrzewają, ale także leczą, poprawiają nastrój i zapobiegają wielu schorzeniom.

Magazyn społeczno-medyczny

Diabetyk

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi numerami naszego miesięcznika.
Skip to content