DIABETYK POLECA  – Leki z pasieki

Stare przysłowie pszczelarskie mówi „Jeśli chcesz jak najpóźniej zamknąć nad sobą trumny wieko, to jedz miód i pszczele mleko”. Rzeczywiście, mleczko pszczele zalicza się do najbardziej wartościowych, choć niezbyt smacznych produktów pszczelich. Mleczko pszczele przyspiesza regenerację tkanek, działając przy tym cytostatycznie (zapobiega zmianom nowotworowym) i wyciszając stany zapalne. Łagodzi przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz stanów zapalnych wątroby i pęcherzyka żółciowego – ochrania i odtruwa komórki wątroby, hamuje marskość wątroby. Poza tym wykazuje dobroczynny wpływ na działanie układu sercowo-naczyniowego i pobudza układ krwiotwórczy. Reguluje ciśnienie krwi, łagodzi przebieg dusznicy bolesnej i leczy nerwicę mięśnia sercowego.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY – Wielkie wyzwanie insulinoterapii – wysiłek fizyczny (cz. 2)

Bardzo duże znaczenie dla radzenia sobie z glikemią podczas wysiłku fizycznego ma rodzaj stosowanej przez nas insulinoterapii. Jeśli podajemy sobie insulinę ludzką, to mamy niewielkie pole manewru – właściwie możemy jedynie więcej jeść (nieco większe posiłki, większe przekąski między głównymi posiłkami). Jeśli natomiast leczymy się intensywnie (intensywna insulinoterapia przy użyciu wstrzykiwaczy i analogów długo- i szybkodziałających lub ciągły podskórny wlew pompą insulinową z analogiem szybkodziałającym), mamy więcej opcji do wyboru.

POD LUPĄ – Cukrzyca a ZUM

Głównym sprawcą zakażeń układu moczowego jest bakteria Escherichia coli (80% przypadków). Cechą charakterystyczną ZUM (zapalenia układu moczowego) u osób z cukrzycą jest obecność w moczu bakterii opornych na rutynowo stosowane antybiotyki. To bezpośrednia przyczyna problemów w leczeniu tej dolegliwości i jej nawrotów. U diabetyków bardzo często występuje też bezobjawowy bakteriomocz. Polega on na obecności w moczu bakterii (powyżej 104/ml) wskazujących na ZUM, przy jednoczesnym braku jakichkolwiek jego objawów – np. częstszego oddawania moczu, pieczenia, bólu podbrzusza. Zjawisko to dotyczy 6% mężczyzn i 12% kobiet z długotrwałą cukrzycą typu 1. Ukryta w ten sposób i nieleczona infekcja nawet po kilku latach może być przyczyną ostrego zapalenia nerek.

ABC INSULINOTERAPII – Dawka korekcyjna insuliny – jak ją wyliczyć?

Modyfikacja dawek insuliny wymagana jest w sytuacjach odbiegających od standardowego dnia lub w nocy. Korektę dawki wykonuje się w przypadkach:

Do wyliczenia dawki korekcyjnej insuliny stosuje się dwie reguły: 1800 dla analogów  szybkodziałających oraz regułę 1500 dla krótkodziałających insulin ludzkich. Obie reguły używa się w celu określenia insulinowrażliwości, a co za tym idzie ustaleniu, o ile jedna jednostka insuliny obniży glikemię (mg/dl). Dawka insuliny podawanej przed posiłkami jest wypadkową trzech elementów: Całkowita dawka posiłkowa insuliny = składnik A + składnik B – składnik C

WARTO WIEDZIEĆ – Pomocne dla zdrowia gadżety

Od dawna wiadomo, że ruch, aktywność fizyczna może zastąpić wiele leków. Ile powinniśmy zrobić kroków każdego dnia, aby odnosić trwałe pożytki dla zdrowia? Wszystko zależy od indywidualnych parametrów zdrowotnych danej osoby. Minimum to dwa tysiące kroków, które zaleca się starszym osobom, o ograniczonej kondycji fizycznej. Amerykańskie gospodynie domowe robią codziennie około 4000 kroków. Osoby, które chcą się skutecznie odchudzić, powinny oczywiście pokonywać dłuższe dystanse, maksimum to 10 000 kroków (8 km) dziennie. Jak zmierzyć nasze spacerowe wysiłki? Z pomocą przychodzi pedometr, czyli krokomierz. Przyrząd wykorzystuje maleńkie wahadło, które reaguje na ruchy bioder podczas chodu i przekazuje sygnały do części odpowiedzialnej za odczyt, a bieżący wynik liczbowy jest wyświetlany na małym ekranie. Wizualizacja starań „chodziarza” pomaga i motywuje do regularnej aktywności ruchowej.

Strony: 1 2

Skip to content