Diabetyk | Życie z cukrzycą

ZMIANY SKÓRNE

Zakażenia grzybicze
Diabetycy najczęściej cierpią na grzybicę stóp i pachwin. Zwykle powodują ją grzyby drożdżakowate typu Candida sp. Zakażenia mogą pojawić się również w okolicach bruzdy międzypośladkowej, pępka, fałdów podsutkowych, wałów paznokciowych, błon śluzowych jamy ustnej i w okolicach kątów ust (jako tzw. zajady). Niejednokrotnie obejmują rozległe przestrzenie skóry. Choroba może mieć ostry przebieg z silnym świądem, piekącym bólem oraz skłonnością do sączenia i wtórnej alergizacji.

Zmiany zabarwienia i struktury skóry
U prawie połowy osób z cukrzycą typu 2 na kończynach dolnych pojawiają się czerwone wykwity plamiste. Z czasem ciemnieją, osiągając kolor brunatny. Plamki te zwane są plamkami Binkleya lub plamkami cukrzycowymi podudzi. Zwykle umiejscawiają się one na przedniej powierzchni podudzi. Innym charakterystycznym objawem skórnym przy cukrzycy jest pomarańczowe zabarwienie dłoni i stóp, czasem obejmujące również nos i małżowiny uszne. Najczęściej współwystępuje ono z będącymi skutkiem dyslipidemii kępkami żółtymi powiek.
U osób młodych obserwuje się czerwone zabarwienie skóry twarzy, zwłaszcza czoła oraz dłoni i podeszew. To rumieniec cukrzycowy, który powstaje w wyniku rozszerzenia naczyń. Młode osoby są także bardziej narażone na tzw. obumieranie tłuszczowe. Są to żółto-brązowe lub żółto-fioletowe wykwity, które bardzo trudno się goją, w efekcie czego skóra wygląda jak pokryta mnóstwem blizn. Gdy we wszystkich warstwach skóry naczynia są silnie uszkodzone, może dojść do powstania zgorzeli cukrzycowej.
Najczęściej pojawia się ona na stopach w postaci czerwono-fioletowego zabarwienia skóry, gwałtownie szerzącego się, z rąbkiem zapalnym i niewielką bolesnością.
Na skórze diabetyka często pojawiają się drobne wybroczynki i twarde grudki. Gdy te ostatnie układają się obrączkowato w różnych miejscach na ciele, mamy do czynienia z ziarniniakiem obrączkowatym. Z kolei ciemne małe grudki o aksamitnej powierzchni umiejscowione pod pachami, w okolicach pępka, pachwinach i na bocznych częściach tułowia to rogowacenie ciemne.

Strony: 1 2 3 4 5

Skip to content