Diabetyk | Zdrowie

ZABURZENIA W SFERZE INTYMNEJ

Należy też wspomnieć o przyczynach psychogennych, które mogą występować razem ze zmianami organicznymi. Jak łatwo wywnioskować z powyższego przeglądu przyczyn, lekarz prowadzący (przyjmijmy – diabetolog) skieruje pacjenta na stosowne konsultacje. Na początku najistotniejsza będzie ocena urologiczna jako podstawowe badanie stanu przedmiotowego, określenie ewentualnych zmian morfologicznych, wad, czy innych chorób urologicznych. Konsultacja neurologiczna posłuży zbadaniu zakresu uszkodzenia włókien nerwowych. Dodatkowo mogą być potrzebne inne badania laboratoryjne, które umożliwią ocenę naczyń (np. USG naczyń krwionośnych z zakresu urologii) oraz oznaczenie poziomu hormonów płciowych.

U niektórych pacjentów wskazana będzie ocena psychologiczna (seksuolog). Może ona być pomocna nawet w sytuacji, gdyby dominujące znaczenie miały zaburzenia o charakterze organicznym. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość zmierzenia czasu i natężenia erekcji. Można tego dokonać nawet w domu pacjenta za pomocą przenośnego aparatu w celu zobiektywizowania stopnia zaburzeń. Należy jeszcze wspomnieć, że niektóre leki mogą niekorzystnie wpływać na przebieg erekcji. Są to pewne leki na schorzenia sercowo-naczyniowe, leki przeciwdepresyjne, uspokajające, stosowane w terapii chorób alergicznych, przeciwgrzybiczne. W większości przypadków można zamienić je na inne, pozbawione tego typu niekorzystnego działania.
Metod leczenia jest wiele. Ich dobór zależy od przyczyn. Jak wspomniałem, nie zawsze będzie to jedna przyczyna. U niektórych pacjentów mogą współwystępować np. zmiany spowodowane cukrzycą i zaburzenia hormonalne, a dodatkowo nakładające się na ten stan problemy natury psychologicznej.

Strony: 1 2 3 4 5

Skip to content