Zrosty i zgrubienia

Diabetyk | Zagadki urody

ZROSTY I ZGRUBIENIA

Jestem chora na cukrzycę od 1978 r., z początku byłam na tabletkach, a teraz od 10 lat jestem na insulinie. Od pewnego czasu w miejscach nakłuć pojawiają się zgrubienia. Poza tym ukłucia w tych miejscach są bolesne. Zgrubienia są dość widoczne i wydaje mi się, że zmniejszają działanie insuliny. Chciałabym się dowiedzieć, jak skutecznie pozbyć się zrostów i co robić, aby ich unikać?

Krystyna L.

Zgrubienia, o których Pani wspomina to prawdopodobnie lipodystrofia przerostowa, jedno z miejscowych powikłań leczenia insuliną. Ta zmiana spowodowana bywa najczęściej podawaniem insuliny w to samo miejsce przez dłuższy czas. Temu powikłaniu można zapobiec poprzez zmianę miejsca wkłucia w obrębie tej okolicy ciała, w którą wykonujemy iniekcje (np. w obrębie brzucha). W przeszłości stosowano także zmianę preparatu insuliny z insuliny zwierzęcej na ludzką. Inną zmianą są zwłóknienia tkanki podskórnej w postaci małych „guzków” czasem także w obrębie przerostu. Leczenie tych zmian polega na wyłączeniu tych miejsc z planu wstrzyknięć insuliny oraz systematycznym masażu.

Komentarz
Istotą lipodystrofii przerostowej jest miejscowe zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej (przerost) w punkcie stałego podawania insuliny. Poza względami kosmetycznymi może ono pogarszać wchłanianie insuliny i rzutować na trudności w kontroli glikemii. Część chorych może ten błąd popełniać mimowolnie, ponieważ miejsca te cechuje mniejsza bolesność.
Inną zmianą o której warto wspomnieć to lipodystrofia insulinowa, czyli zanik tkanki tłuszczowej w miejscu wstrzyknięć. To zjawisko obserwowano w czasach powszechnego stosowania insulin zwierzęcych. Polegało ono na zaniku tkanki tłuszczowej na skutek reakcji immunologicznej na alergeny zawarte w tych preparatach insuliny. Obecnie stosowane preparaty insuliny ludzkiej praktycznie pozbawione są tego typu działań.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

NAJNOWSZE

Skip to content