6. Ziółka bywają groźne!
Zioła są cenne w terapii wielu schorzeń, jeżeli istnieją wskazania do ich zażywania i jeśli są zalecone przez lekarza. Natomiast zażywane na własną rękę mogą być przyczyną poważnych kłopotów. Należy unikać zakupu ziół pochodzących z nieznanych, nielicencjonowanych źródeł sprzedaży. Właściwym miejscem kupna preparatów ziołowych jest apteka lub sklep producenta. Zanim zdecydujemy się na zakup leku ziołowego, warto poczytać o jego właściwościach. Ponieważ nie zawsze można dotrzeć do treści ulotki informacyjnej danego preparatu, warto zajrzeć na stronę internetową danego producenta.

7. Zwracaj uwagę na jedzenie
Większość leków stosowanych w codziennej praktyce zażywanych jest doustnie i jest oczywiste, że spożywane pokarmy mogą znacząco oddziaływać na ich skuteczność leków oraz tolerancję przez organizm. Jeżeli w ulotce leku producent podaje „lek należy zażyć na 1 godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po jedzeniu”, to należy tego przestrzegać. Na przykład zasada taka obowiązuje przy antybiotyku o nazwie azytromycyna. Niezastosowanie się do zaleceń może spowodować konsekwencje w postaci intensywnej biegunki. Niedawno jedna z moich pacjentek żaliła się: wprawdzie zlecony antybiotyk pomógł, ale ta nieszczęsna biegunka…Gdy zapytałam, czy aby na pewno stosowała się do zaleceń dotyczących przerw w jedzeniu, potwierdziła, że oczywiście tak! Na moją prośbę, aby dokładniej zastanowiła się nad swoim jadłospisem podczas zażywania antybiotyku, przypomniała sobie pewną rurkę z kremem zjedzoną zaraz po jego przyjęciu…

8. Unikaj alkoholu!Alkohol spożyty w trakcie leczenia może spowodować bardzo groźne komplikacje, dlatego najlepiej jest w ogóle nie pić alkoholu w jakiejkolwiek postaci. Od pewnego czasu szerzy się, zwłaszcza w kręgach młodzieżowych, fałszywe przekonanie, że „piwo to nie alkohol lecz napój chłodzący”. Na przykład dla diabetyka alkohol jest szczególnie groźny z uwagi na niebezpieczeństwo wystąpienia hipoglikemii.

9. Tajemniczy cytochrom P 450
Przy zażywaniu większości leków niedozwolone jest picie soku z grapefruita lub jedzenie tego owocu. Sok grapefruitowy wchodzi w sposób konkurencyjny w reakcję z enzymami wątrobowymi – cytochromu P 450 – które również biorą udział w przemianie leku. Najlepiej popijać leki wodą przegotowaną lub nisko zmineralizowaną.

10. Termin ważności i przechowywanie leku
Jest poniekąd sprawą oczywistą, że zażywamy wyłącznie te leki, których termin ważności nie minął. Otrzymane od lekarza recepty należy zrealizować w miarę możliwości w szybkim terminie. Recepty na antybiotyk mają 7-dniowy termin ważności, recepty na inne leki 30-dniowy termin – tak się rzeczy mają, gdy lekarz w rubryce „termin realizacji recepty” postawi znak X. Może podać inną, bardziej odległą datę w wypadku leków przeznaczonych do stosowania przewlekłego.
Zawsze przed zażyciem leku z domowej apteczki należy sprawdzić jego termin ważności. Istotne jest też przechowywanie leków zgodnie ze wskazaniem producenta. Nieprzestrzeganie warunków przechowywania osłabia działanie leku oraz zwiększa zagrożenie działaniami niepożądanymi. Dlatego zawsze należy zapoznać się z ulotką dołączoną do leku, w której oprócz wielu istotnych informacji znajduje się także opis sposobu przechowywania.

dr n. med. Krystyna Knypl

Strony: 1 2 3

Skip to content