Najlepszą radą w tym miejscu jest prezydenckie „branie sprawy w swoje ręce” ̶ pacjent powinien nauczyć się być stroną aktywną w procesie leczenia. Jeżeli zauważa jakieś nieprawidłowości, coś go niepokoi, musi znaleźć odwagę, by o tym powiedzieć.
Aby leczenie przebiegało sprawnie, trzeba się do niego przygotować. Przed hospitalizacją warto dopytać, czy będziemy mogli używać własnego glukometru, czy mamy obowiązek zabrać ze sobą paski, insulinę, leki hipoglikemizujące, wszelkie inne medykamenty, które stosujemy na co dzień (jest to ważne w sytuacji, kiedy powodem naszego pobytu w szpitalu nie jest bezpośrednio cukrzyca). Jeżeli czeka nas np. operacja kolana, może zdarzyć się tak, że oddział chirurgiczny, na który trafimy, nie dysponuje zapasami potrzebnych nam z racji cukrzycy leków. Sprawa się komplikuje, ponieważ w czasie pobytu w szpitalu lekarz nie może wypisać nam recepty na brakujące leki, abyśmy mogli wykupić je na własną ręką.
Istnieje kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie pozwala zminimalizować ryzyko związane z hospitalizacją. Dotyczą one nie tylko diabetyków, ale ogółu pacjentów.
Zadawaj pytania, notuj informacje
Kto pyta, nie błądzi – powiedzenie, które sprawdza się w wielu sytuacjach życiowych, ma szczególną rację bytu w czasie hospitalizacji. Żargon medyczny dla większości pacjentów brzmi jak rozmowy prowadzone w obcym języku. Niech cię to jednak nie zniechęca do zadawania pytań. Im więcej będziesz wiedział o swoim schorzeniu, planach leczenia, tym lepiej dla twojej psychiki i bez większych niespodzianek przebiegnie proces leczenia. Jeżeli czeka nas operacja, mamy prawo wiedzieć, jak będzie ona wyglądała, jakie są możliwe komplikacje, jak często do nich dochodzi, a także, jakie doświadczenie dany ośrodek/lekarz mają w leczeniu tego rodzaju przypadków.
Równie istotne jest, aby dopytać o wszelkie szczegóły i zalecenia dotyczące dalszego postępowania w domu. Wszelkie wątpliwości powinny zostać dokładnie wyjaśnione.
Rozmawiając z lekarzami i pielęgniarkami, warto robić sobie notatki – pomagają w zapamiętaniu informacji, które w pierwszym momencie mogą nas przerastać swoim nawałem. Notatki są niezbędne diabetykom, którzy dopiero zaczynają proces leczenia i muszą przyswoić sobie wiedzę chociażby o zaleceniach dietetycznych czy zasadach zmiany dawki insuliny.
Bądź szczery
Zatajenie przed lekarzem pewnych faktów może się obrócić tylko i wyłącznie przeciwko pacjentowi. Należy umieć przyznać się np. do nadużywania alkoholu, palenia papierosów, niedostatecznego przestrzegania zaleceń lekarskich w kwestii regularności przyjmowania leków, diety czy wysiłku fizycznego. Podobnie należy poinformować lekarzy o wszystkich przyjmowanych lekach, także suplementach diety czy ziołach – to pozwala na szybszą i bardziej trafną diagnozę.
Przestrzegaj zaleceń przed zabiegiem i po nim
Personel medyczny powinien poinformować cię, jak przygotować się do planowanego zabiegu. Często należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez kilka godzin przed zabiegiem. Diabetycy powinni wówczas dostać precyzyjne wytyczne dotyczące dawkowania insuliny, pamiętając, że post wiąże się ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na insulinę/leki hipoglikemizujące. Zatem bardzo ważne jest uzgodnienie z lekarzem zasad postępowania. W przypadku pacjentów leczonych insuliną prawdopodobnie konieczne będzie przyjęcie dawki nocnej, która utrzyma wartość glikemii w dniu operacji, natomiast pominięte zostaną dawki insuliny, które zwyczajowo stosowane były do posiłków. Kwestia przyjmowania bądź nie tabletek hipoglikemizujących jest bardziej indywidualna i zależy od decyzji lekarza prowadzącego.
Wszystkie zalecenia przekazywane choremu podczas pobytu w szpitalu powinny być powtórzone i usystematyzowane w momencie wypisu. Pacjent musi zaznajomić się nie tylko z nazwami leków, jakie będzie przyjmował, ale także wiedzieć, jaki mogą mieć one potencjalny wpływ np. na poziom jego glukozy czy samopoczucie. Po zabiegach chirurgicznych pacjent powinien być przygotowany na to, jak długo może odczuwać dolegliwości bólowe, jak silny ból należy uznać za objaw normalny i jakie sygnały są niepokojące i wymagają kontaktu z lekarzem.