Strach przed zależnością od innych

Leczenie insuliną nie oznacza utraty niezależności i kontroli nad własnym życiem. W rzeczywistości włączenie analogów insuliny do leczenia umożliwia większą elastyczność życia, a zasady prowadzenia terapii są proste do zrealizowania i łatwe do opanowania przez większość osób. Opracowano różne schematy leczenia insuliną. Lekarz indywidualnie określa zapotrzebowanie danego pacjenta na rodzaj i dawkę insuliny w zależności od potrzeb i prowadzonego stylu życia. Jeśli chcesz przełamać strach przed insulinoterapią, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem lub pielęgniarką. Ważne jest, abyś poznał swoją chorobę i nauczył się ją kontrolować. Im więcej będziesz wiedział, tym lepiej poradzisz sobie z cukrzycą w codziennym życiu.

Strach przed brakiem umiejętności pogodzenia codziennych obowiązków z reżimem wynikającym z insulinoterapii

Obecne sposoby podawania insuliny są tak opracowane, aby ułatwić pacjentowi codzienną insulinoterapię. Dla przykładu zastosowanie szybko działających analogów znacznie poprawiło komfort leczenia. Analogi te można wstrzykiwać tuż przed, w trakcie lub tuż po posiłku. Nie trzeba czekać pół godziny z jedzeniem. Natomiast obsługę wstrzykiwacza opanuje niemalże każdy pacjent, gdyż jest ona bardzo prosta i intuicyjna.

Strach przed pogorszeniem się stanu zdrowia

Insulina jest lekiem, który ma pomagać utrzymać dobry stan zdrowia. Bywa jednak, że jest włączona do leczenia zbyt późno – gdy pojawiły się późne powikłania. Pacjenci często wiążą fakt rozpoczęcia insulinoterapii z momentem ich rozpoznania i błędnie uważają, że to insulina spowodowała komplikacje. W rzeczywistości jednak powikłania są następstwem długo trwającej hiperglikemii (zbyt wysokich glikemii) oraz zbyt późno włączonej do terapii insuliny. Zastosowanie jej w odpowiednim czasie zwiększa szansę na życie bez powikłań.

Osoby z cukrzycą typu 2, nawet jeśli dobrze kontrolują cukrzycę, stosując tabletki, w końcu i tak będą potrzebowały iniekcji insuliny. Leczenie doustne na dłuższą metę jest niewystarczające. Wynika to z postępującego charakteru tej choroby. Nie jest to wina pacjenta, ale cukrzycy. Jeśli masz cukrzycę typu 2, musisz być tego świadomy, i w chwili konieczności zastosowania insuliny być gotowym do jej zastosowania.

Opracowano na podstawie: Ewelina Pietrzykowska, Bogna Wierusz-Wysocka, Jak pokonać psychiczny opór przed leczeniem insuliną?

mgr Anna Chodkowska

Strony: 1 2

Skip to content