CZY PODSKÓRNE ZASTRZYKI INSULINY MOGĄ POWODOWAĆ BÓL?

Nie – samo podanie insuliny w tkankę podskórną nie powoduje bólu. Czasami może wystąpić odczyn alergiczny i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, ale są to bardzo rzadkie przypadki. Jeśli taka sytuacja się zdarzy, należy zgłosić się do swojego lekarza. Być może osoba, która przyjęła insulinę, jest uczulona na jeden ze składników leku, np. konserwant. Dodatkowo przy zastrzyku z insuliną nie używa się wacika ze spirytusem i nie przeciera miejsca jej podania. Dawniej, kiedy obowiązywały takie zalecenia, pacjenci zgłaszali ból z powodu przedostania się pod skórę niewielkich ilości spirytusu. Obecnie nie należy stosować spirytusu do przecierania miejsca wstrzyknięcia. Wystarczy jedynie zachowywać prawidłową higienę ciała. Codzienne mycie ciała wodą z mydłem jest w zupełności wystarczające.

CZY INIEKCJA ZA POMOCĄ PENA ZAWSZE JEST BEZBOLESNA?

Nie zawsze, są bowiem sytuacje, kiedy zastrzyk może spowodować ból. Jego przyczyną najczęściej jest wielokrotnie użyta ta sama igła, której powłoka silikonowa się starła, a ostrze igły stępiło i wygięło. Brak powłoki oraz charakterystyczny wygięty haczyk na jej końcu uniemożliwiają bezbolesne wkłucie. Na ten efekt nie trzeba długo czekać. Igły tępią się już po kilku wstrzyknięciach, powodując ból i trudności z wbiciem igły w skórę.

TEMPERATURA WSTRZYKIWANEJ INSULINY

Nie należy wstrzykiwać zimnej insuliny dopiero co wyjętej z lodówki. Wstrzyknięta zimna insulina może spowodować chwilowy ból. Najlepiej pozostawić insulinę na godzinę przed wstrzyknięciem w temperaturze pokojowej, albo przynajmniej wkład z nią potrzymać przez chwilę w dłoniach, rozgrzewając lek do temperatury zbliżonej do temperatury ciała.

W dawnych czasach, kiedy insuliny podawane były w zwykłych strzykawkach długimi i grubymi igłami, istniał jeszcze inny, poważniejszy problem – insuliny były zwierzęce i bardzo zanieczyszczone. Powodowało to liczne patologiczne reakcje w miejscach, gdzie insulina była wstrzykiwana, np. przerosty tkanki podskórnej, bolesne i szpecące. Aktualnie pacjenci są leczeni analogami insuliny i klasycznymi insulinami ludzkimi o wysokim stopniu oczyszczenia, dzięki czemu reakcje tego typu zostały wyeliminowane.

Iniekcje z insuliny mogą wydawać się bolesne szczególnie osobie, która jest niedoświadczona i ma nieprzyjemne doświadczenia z innymi zastrzykami w przeszłości. Nowoczesna technologia i właściwa technika podania insuliny redukują uczucie bólu praktycznie do minimum. Przeczytaj artykuł raz jeszcze i zapamiętaj najważniejsze fakty. Jeśli masz wątpliwości, nie wahaj się porozmawiać o tym ze swoim lekarzem lub pielęgniarką. Twoje zdrowie jest najważniejsze.

mgr piel. Anna Chodkowska

Strony: 1 2

Skip to content