1. Home
  2. »
  3. Powikłania
  4. »
  5. Na własnej skórze

Na własnej skórze

Przejdźmy teraz do kwestii związanych z pielęgnacją skóry i zabiegami kosmetycznymi. Przed nami lato. Czy diabetycy powinni unikać słońca?

W przypadku cukrzycy insulinozależnej sprawa jest prosta – insulina bez względu na sposób jej podawania nie niesie za sobą powikłań związanych ze słońcem. Wiadomo, że trzeba używać filtrów, ale są to zasady ogólne, obowiązujące wszystkich. Natomiast niektóre leki podawane przy cukrzycy typu 2, podobnie jak hormony czy antybiotyki, mogą dawać reakcje fototoksyczne, czyli wywoływać przebarwienia skórne. Aby uniknąć tego typu zmian, trzeba czytać ulotki lekarstw i stosować się do zawartych w nich informacji. Zawsze można też zapytać lekarza przepisującego receptę, czy dany lek powoduje podobne reakcje.

Czy osoby z cukrzycą mogą, bez uszczerbku dla zdrowia, poddawać się zabiegowi depilacji?

Metody depilacji są różne, poprzez golenie, wosk, depilatory mechaniczne po depilację laserową. Zasada jest taka: każdy sposób jest dozwolony, pod warunkiem że pilnujemy stężenia glukozy we krwi. Wówczas żadna z dostępnych na rynku metod nie zrobi nam krzywdy. W przypadku cukrzycy optymalnym sposobem jest golenie, bo nie odsłaniamy całego mieszka włosowego, co bakteriom bytującym na naszej skórze umożliwia zakażenie. Trzeba jednak uważać, żeby nie powodować zacięć i skaleczeń. W przypadku innych metod zalecana jest większa ostrożność. Przede wszystkim konieczna jest antyseptyka, czyli trzeba odkazić skórę przed i po depilacji. Zabieg najlepiej wykonywać wieczorem, aby w pierwszych chwilach po depilacji skóra nie była narażona na nadmiar bakterii i innych nieczystości, jak chociażby kurz.

Jakie są objawy po niewłaściwym wykonaniu depilacji?

Głównym problem jest właśnie zapalenie mieszków włosowych. Nieprzestrzeganie zasad higieny prowadzi do infekcji, a to z kolei powoduje nadmierne rogowacenie ujść mieszków. W konsekwencji tego rosnący włos nie może się przebić przez naskórek, co prowadzi do kolejnych zaburzeń – do wrastania włosów pod skórę i powstawania dalszych stanów zapalnych. U chorych na cukrzycę mogą one przerodzić się w większe problemy, jak np. drobne ropnie. Dlatego tak ważne jest, aby przed zabiegiem i po nim przetrzeć skórę spirytusem, a później spać w czystej pościeli. Koniecznie należy unikać miejsc, gdzie narażamy nogi na pył i kurz.

Które z zabiegów kosmetycznych – z punktu widzenia bezpieczeństwa dla zdrowia – są akceptowane u osób z cukrzycą?

Problemem, z którym kobiety z cukrzycą zgłaszają się dość często, są rozszerzone naczynka krwionośne. Chcą zlikwidować czerwony rumień na policzkach. Lasery najnowszej generacji wykorzystywane do tego typu zabiegów zamykają te naczynia bezpiecznie i można je stosować przy cukrzycy. Trzeba jedynie pamiętać, że okres leczenia po zabiegu będzie dłuższy, obrzęk tkanki nie będzie trwał standardowo dwa dni, ale cztery – pięć, może też być bardziej nasilony. Jednak laserowe zamykanie naczyń nie niesie ze sobą powikłań, pod warunkiem, że pacjentka ma wyrównaną cukrzycę. Jeżeli tak nie jest, lekarz powinien odradzić zabieg bądź odłożyć go na później.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content