POSTACI METFORMINY
Wymieniając pozytywne aspekty metforminy o przedłużonym działaniu, nie sposób nie wspomnieć o zmniejszeniu liczby tabletek przyjmowanych w ciągu doby przez pacjentów z cukrzycą typu 2. Trzeba pamiętać, że chorzy ci przyjmują zazwyczaj bardzo dużą liczbę tabletek (koniecznych w terapii cukrzycy i jej powikłań oraz przy schorzeniach współistniejących), co przyczynia się do wzrostu ryzyka pomyłki dotyczącej rodzaju i dawki leku, dodatkowo także nietolerancji ze strony przewodu pokarmowego.

Korzystną cechą metforminy o przedłużonym uwalnianiu jest wielkość jej tabletki –najmniejszy wśród stosowanych na rynku preparatów metforminy. Ponadto metformina o przedłużonym uwalnianiu dostępna jest także w formie sproszkowanej, rozpuszczalnej w wodzie. Jest to propozycja dla tych chorych, u których zapach leku i towarzyszący jego przyjmowaniu smak są na tyle silne, że powodują gorsze efekty terapeutyczne. Metformina o przedłużonym działaniu w postaci szybko rozpuszczalnego proszku spełnia warunki kontroli metabolicznej, może być rozpuszczana we wszystkich płynach i służyć do popijania pozostałych stosowanych leków.

Podsumowując – metformina o przedłużonym działaniu optymalizuje przyswajanie leku, posiada udowodnione korzyści metforminy standardowej (hipoglikemizujące i kardioprotekcyjne), daje lepszą tolerancję ze strony przewodu pokarmowego, zapewnia wygodne przyjmowanie raz dziennie i jest szczególnie polecana jako lek na rozpoczęcie terapii. Nowa forma metforminy – przedłużone działanie i postać płynna – to korzystna ewolucja w stosunku do metforminy o szybkim uwalnianiu.

Tekst autoryzowany, opracowany na podstawie wykładu prof. dr hab. n. med. Jacka Sieradzkiego „Innowacyjne postacie leków przeciwcukrzycowych – przykład metforminy”, wygłoszonego w ramach V Karpackiej Konferencji Diabetologicznej w 2010 r. w Wiśle.

Strony: 1 2

Skip to content