1. Home
  2. »
  3. Dla rodziców
  4. »
  5. Życie z cukrzycą
  6. »
  7. Stopy dziecka

Stopy dziecka

99% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami. Mimo to w wieku dorosłym wielu ludzi ma problemy ze stopami. Dlaczego tak się dzieje? Stopa dziecka różni się od stopy dorosłego. Podczas procesu rozwoju stopy, jej chrząstki są bardzo miękkie, łatwe do formowania, twardnieją z wiekiem. Dlatego tak istotne jest obuwie, które zapewni prawidłowy rozwój stopy. Zbyt małe buty uciskają stopę i prowadzą do deformacji palców, mogą zakłócać krążenie. Zaleca się, by but był o ok. 12 mm dłuższy od stopy dziecka. Dzięki prawidłowemu osadzeniu buta możemy uniknąć zniekształceń palców i stopy. Należy obserwować czy na stopie dziecka nie pojawiły się odciski czy otarcia, gdyż to może być oznaką tego, że but jest źle dobrany.

U dzieci mogą pojawić się też takie dolegliwości, jak wrastające paznokcie, zapalenia, czy pocenie się stóp. By przeciwdziałać wrastaniu paznokci, ważne jest by rodzice pomagali dziecku przy ich obcinaniu – od czasu, gdy dziecko obcina je samodzielnie, należy zwracać uwagę, by nie były obcięte za krótko, a ich rogi nie odstawały.

Kolejnym problemem są pocące się stopy, na co cierpi głównie młodzież. Buty sportowe, tak chętnie noszone przez nastolatków i przez dzieci, często zrobione są z materiałów, które nie „oddychają”.

To samo tyczy się syntetycznych skarpetek. W obu przypadkach niemożliwa jest wymiana powietrza. W bucie tworzy się „gorący klimat”. Następstwem tego jest wzrost potliwości stóp, a powstałe na skutek potu bakterie odpowiadają za pojawienie się nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo podwyższa się ryzyko zakażenia grzybicą stóp, gdyż grzyby w takim środowisku znajdują optymalne warunki rozwoju.

Przy problemach ze stopami pomocy możemy szukać u specjalistów pielęgnacji stóp. Jednocześnie otrzymamy też praktyczne wskazówki jak dbać o stopy i jakich produktów do ich pielęgnacji używać.

dr Mirosława Gałęcka
PPP ZDROWE NOGI

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content