1. Home
  2. »
  3. Diabetyk w podróży
  4. »
  5. Zdrowotne błędy wakacyjne

Zdrowotne błędy wakacyjne

Diabetyk | Życie z cukrzycą

ZDROWOTNE BŁĘDY WAKACYJNE

Niebezpieczny seks

Lato jest porą, gdy często poznajemy nowe osoby, ulegamy fascynacjom i zauroczeniom. Naturalną konsekwencją takich stanów emocjonalnych bywa spontaniczny seks. Jeśli nie odbywa się on z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, może być wstępem do problemów w postaci jednego ze schorzeń przenoszonych drogą płciową. Do takiego zakażenia może dojść niezależnie od sposobu, w jaki seks jest uprawiany. Zarówno stosunek pochwowy, jak i analny oraz oralny z osobą chorą bywa jego źródłem.

 

Wszelkie dolegliwości, jakie pojawiają się w obrębie narządów płciowych, a w szczególności takie zmiany jak owrzodzenia czy wysypka skórna, wymagają bezwzględnie konsultacji w poradni chorób przenoszonych drogą płciową. Wizyta w takiej poradni nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego i jest w wypadku placówek mających kontrakt z NFZ bezpłatna dla osoby mającej aktualny dowód ubezpieczenia zdrowotnego.

Objawy choroby mogą się pojawić po pewnym czasie od odbycia stosunku płciowego, np. typowy okres wylęgania się kiły to 21 dni, ale w niektórych przypadkach może się on wydłużyć nawet do 90 dni. Ostateczne rozpoznanie następuje po wykonaniu testów z krwi. Innym częstym schorzeniem wenerycznym jest rzeżączka. Jeżeli występują takie objawy jak upławy, wyciek z cewki moczowej, pieczenie przy oddawaniu moczu, konieczne jest zgłoszenie się na wizytę do lekarza dermatologa.

Powód do wizyty u dermatologa po wakacjach nie w każdym przypadku musi wiązać się z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi. Częstym pourlopowym problemem zdrowotnym jest grzybica skóry, zwłaszcza w obrębie stóp. Zakażenie powstaje w związku z przebywaniem na pływalniach, basenach oraz korzystaniem z publicznych urządzeń sanitarnych. Dobrą zasadą jest noszenie obuwia w każdych okolicznościach.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content